Намісник монастиря Києво-Печерської лаври Української православної церкви Московського патріархату Павло Лебідь заявив, що монахи не зможуть покинути територію лаври до 29 березня.
«Нам дали два тижні – до 29 березня – щоб ми виселилися з обителі. Ми не зможемо цього зробити з будь-якої причини. Тому що за 35 років братія зробила все, щоб упорядкувати життя обителі та паломників. Тут у нас все те, що необхідне для життя - кухня одна й друга, вишивальниці цех, пральня, тому що приїздить багато паломників. Сьогодні у нас немає місця, куди це все вивезти, а лишати ми нічого не маємо наміру», – сказав митрополит Павло у відеозверненні російською мовою, оприлюдненому на YouTube-каналі лаври.
Він також поскаржився, що керівництво монастиря отримало повідомлення про перевірку переданого братії державою, та звернувся до вірян із закликом «захищати святиню».
«Багато хто звинувачує, що ми здаємо обитель без бою. Приходьте, подивіться, це ваш обов’язок – захищати свою святиню разом з нами», – заявив митрополит Павло.
У своєму зверненні він назвав Православну церкву України політичною партією.
«Ми всі проти політичної партії, яка створена державою для чиїхось угод – ПЦУ. Ми не перейдемо – я думаю, що більшість. Тому не варто так трудитися ворогові, обурюючи уми і серця людини», – додав представник УПЦ МП.
Водночас він зазначив, що не знає, чи дозволять братії перебувати на території лаври до Великодня.
10 березня керівництво Національного заповідника «Києво-Печерська лавра» Міністерства культури та інформаційної політики України сповістило громаду Успенської Києво-Печерської лаври Української Православної Церкви про розірвання договору про користування храмами та будівлями монастиря та вимогу покинути територію. Пізніше він зазначив, що монахи зможуть залишитися в Києво-Печерській лаврі, але за певних умов.
У понеділок, 20 березня, відбулося засідання Священного синоду УПЦ Московського патріархату, під час якого мали розглянути ситуацію щодо виселення церкви з Свято-Успенської Києво-Печерської лаври. Після засідання синоду архієреї УПЦ МП приїхали до офісу президента та вимагали зустрічі із Володимиром Зеленським, однак президент їх не прийняв. Опубліковані згодом рішення синоду засвідчили про відсутність бажання УПЦ МП до розриву з Москвою та кардинальних змін у церкві.
Детальніше про ситуацію навколо Києво-Печерської лаври читайте у статті Катерини Щоткіної «З рясами — на вихід! Чи зможе українська влада визволити Києво-Печерську лавру від УПЦ МП?» для ZN.UA.