UA / RU
Підтримати ZN.ua

Мирні українці готуються до повномасштабного вторгнення Росії – Newsweek

На полігонах цивільних вчать стріляти і виконувати базові команди на випадок війни.

На танковому полігоні поблизу Дніпропетровська тренуються близько 200 добровольців, які погодилися за кілька тижнів пройти спеціальні військові навчання. Для багатьох з них це перший військовий досвід. Вони ніколи не тримали в руках зброю.

Але українці вирішують пройти підготовку до війни через поширені побоювання подальшої ескалації бойових дій на Сході України і поширення конфлікту за межі Донбасу. Про це на сторінках Newsweek пише кореспондент і колишній американських військовий Нолан Петерсон.

"Я тут, щоб захистити свій народ, моє місто і сім'ю. Я дуже боюся, щоб війна не прийшла сюди. Думаю, ситуація погіршиться", - сказав 20-річний Данило Кішлиця.

Вік добровольців варіюється від 17 до 74 років. І в повсякденному житті вони займаються різною роботою. Вони одягнені в різні військові форми, які придбали в інтернеті чи через волонтерів. Деякі прийшли на тренування в формі для мисливців чи у куртках мотоциклістів. Взуття у більшості теж зовсім не військове.

Збройні сили України спонсорують такі навчання в рамках програми розвитку цивільних добровольчих батальйонів, щоб захистити головні міста країни від поширення конфлікту в Донбасі чи повномасштабного вторгнення Росії. У разі потреби, такі батальйони будуть озброєні і відправлені захищати стратегічні об'єкти, мости і контрольно-пропускні пункти.

Створення територіальних оборонних батальйонів по всій країні проходять у всіх великих містах, таких як Одеса чи Київ.

"Я не воюю проти росіян, я воюють проти політиків у Москві. Ми боремося і за майбутнє Росії також. Я не ненавиджу росіян. Але якщо вони прийдуть сюди, на мою Батьківщину, я буду захищати її. Нам необхідна перемога", - сказав 71-річний доброволець Валерій Косарєв.

Добровольчі батальйони відіграли важливу роль в перші дні війни на Сході України минулої весни, коли регулярна армія відчула, що не може протистояти проросійським терористам, яких Росія забезпечила зброєю, амуніцією і військовими інструкторами. До цього часу батальйони співпрацювали зі Збройними силами України, але не підпорядковувалися командуванню в Києві. Однак зараз український уряд намагається інтегрувати їх в склад регулярної армії.

Нові добровольчі батальйони територіальної оборони також будуть включені в склад Збройних сил. Їхніми тренуваннями будуть займатися офіцери Національної гвардії і регулярної армії. Командир української армії з позивним "Армен", пояснив що за кілька днів добровольців навчать стріляти і військової дисципліни, щоб вони могли в разі потреби виконувати бойові завдання в складі батальйону.

"Це звичайні люди, які працюють і ведуть звичайний спосіб життя. Вони не військові, а лише мешканці великих міст, які готові захищати їх", - сказав "Армен".

Кореспондент пише, що навчання на полігоні біля Дніпропетровська були дуже потужними. Під пильним оком кількох десятків інструкторів з бойовим досвідом в Донбасі, добровольці відпрацьовували базові маневри і вчилися правильно користуватися і стріляти з автомата Калашникова.

Після кількох годин роз'яснень вони вже стріляли бойовими набоями. Вони також вчилися стріляти з гранатометів. Кожен мав змогу пристрілятися, оскільки обмежень в набоях не було.

Читайте також: Кожен восьмий українець йде в армію добровільно - Міноборони

"Нам потрібна не зброя, а навчання. Якщо навіть ми отримаємо нове сучасне озброєння, буде погано, якщо люди не зможуть ним користуватися. Тож навчання це одна з найбільш важливих речей", - вважає "Армен".

Оглядач зауважує, що військові експерти в США і НАТО нерідко говорили про небезпеку посилення агресії Росії проти України. Бойові дії з часів битви за Дебальцеве вщухли, хоча оголошене перемир'я порушується кожен день. Тож напруга і побоювання подальшої ескалації в Україні не зникла.

В Дніпропетровську волонтери і їхні інструктори серйозно готуються до можливого наступу проросійських сил.

"Може стати значно гірше. Росіяни і бойовики привезли велику кількість озброєння в Україну. Але якщо росіяни спробують прийти сюди, ми їх знищимо", - сказав командир з позивним "Армен".

"Я тут, щоб навчитися захищати Батьківщину і свою сім'ю. Але я справді хочу миру. Я не хочу більше війни", - сказала доброволець Валерія Войцеховська.

Кілька днів тому президент України Петро Порошенко заявив, що в разі наступу супротивника Україна негайно введе воєнний стан.

"Якщо українські війська будуть атаковані, ми зможемо зробити все можливе для того, щоб забезпечити їх захист. Негайно буде введений воєнний стан. Я внесу до парламенту відповідний законопроект, і країна дуже швидко перейде на військові рейки", - підкреслив він.

9 квітня Верховна Рада прийняла в першому читанні президентський законопроект N2541 "Про правовий режим воєнного стану". Рішення підтримали 258 народних депутатів.

Згідно із законопроектом, повноваження Верховної Ради у разі введення воєнного стану в Україні тривають до переобрання нового парламенту після скасування воєнного стану.