Європейська комісія за демократію через право (Венеціанська комісія) не підтримала звинувачення Угорщини у звуженні прав національних меншин в статті про мову навчання в законі України "Про освіту", проте рекомендує Україні продовжити перехідний період повноцінного застосування статті про мову навчання в законі "Про освіту".
Як повідомило Міністерство освіти України, висновки комісії "збалансовані і конструктивні", і воно має намір їх виконувати. Також міністерство вітає послідовну позицію Комісії у питанні місця і ролі державної мови в освітньому процесі.
"Визначальна роль державної мови не може піддаватися сумніву і повністю відповідає всім міжнародно-правовим інструментам міжнародних і регіональних організацій. Ми вдячні Венеціанській комісії за підтвердження цієї позиції", - сказано в повідомленні.
Головна теза Комісії полягає в тому, що стаття 7 є рамковою та підлягає подальшій деталізації, зокрема у законі "Про загальну середню освіту". У Міносвіти пообіцяли попрацювати над подальшою розробкою різних підходів до навчання меншин, з урахуванням їх освітніх потреб.
"Основна мета - забезпечити достатній рівень володіння як державною, так і рідною мовою", - зазначає Міносвіти України.
Також одна з важливих рекомендацій Комісії - подовжити перехідний період для імплементації статті. У Міносвіти погоджуються, що з педагогічної точки зору продовження перехідного періоду є обґрунтованим, і повністю підтримають цю рекомендацію.
"Комісія також наголосила, що Україна повинна максимально широко використовувати можливості пункту 4 статті 7, що Міносвіти планує зробити", - йдеться в повідомленні.
Цей пункт передбачає, що у навчальних закладах відповідно до освітньої програми можуть викладатися одна або декілька дисциплін двома або більше мовами - державною мовою, англійською мовою, або іншими офіційними мовами Європейського Союзу.
Докладний відгук на рішення Венеціанської комісії буде розміщено на сайті Міносвіти після офіційної публікації висновку, що орієнтовно відбудеться у понеділок 11 грудня.
Нагадаємо, що 12 жовтня ПАРЄ провела термінові дебати щодо прийнятого в Україні закону "Про освіту", зокрема за ст.7, що стосується мови викладання. Згідно затвердженої резолюції закон не забезпечує право нацменшин навчатися рідною мовою і істотно скорочує їх права. Також ПАРЄ просить у повній мірі забезпечити виконання висновків Венеціанської комісії щодо цього закону.
Раніше постійний представник України при Раді Європи Дмитро Кулеба повідомив про те, що експерти Ради Європи позитивно оцінили реформу освіти в Україні.
Нещодавно міністр закордонних справ України Павло Клімкін заявив, що вивчення української мови – це не питання відносин з Угорщиною, а питання того, що угорська громада – це частина України, і їй потрібно взаємодіяти з нею.
Закон "Про освіту" набув чинності 28 вересня. Відповідно до статті 7 закону, починаючи з 1 вересня 2018 року дошкільну та початкову освіту діти можуть отримувати мовою нацменшини, при цьому паралельно вивчаючи державну мову. З 5-го класу діти починають вчитися державною мовою, а мову національної меншини вивчати як окрему дисципліну.