UA / RU
Підтримати ZN.ua

Міносвіти хоче імплементовувати рекомендації Венеціанки за латвійською схемою

У такому разі 60% предметів викладатимуть українською.

Рекомендації Венеційської комісії щодо мовної статті Закону "Про освіту" можуть бути імплементовані через такі моделі навчання в школах національних громад, які використовують у Латвії. Про це зазначила Міністр освіти і науки України Лілія Гриневич, пише прес-служба відомства.

"Для України надзвичайно важливо, щоб всі українці, незалежно від їхнього національного походження, добре знали державну мову, а отже могли професійно самореалізуватися у власній країні. Тому нам необхідно знайти правильні моделі навчання для представників національних громад, щоб вони чудово знали і могли вживати рідну мову і так само чудово володіли державною мовою. Ми вважаємо, що досвід Латвії в цьому питанні дуже цінний для України. І рекомендації, які ми отримали щодо статті 7 від Венеційської комісії, в тому числі можуть бути імплементовані й через такі моделі, які пропонуються в Латвії", – наголосила Лілія Гриневич.

Зокрема, йдеться про співвідношення в навчанні 60 на 40 у старшій школі, де 60% часу відводиться на вивчення навчальних предметів державною, а 40% – рідною мовою. Наприклад, така схема застосовуються в українській середній школі в Ризі.

Нагадаємо, в МЗС України закликали утриматися від вільного тлумачення рішення "Венеціанки", в тому числі не політизувати і не використовувати для спекуляцій та конфронтації реформу української освіти.

Закон України "Про освіту" набув чинності 28 вересня. Відповідно до статті 7 закону, починаючи з 1 вересня 2018 року дошкільну та початкову освіту діти можуть отримувати мовою нацменшини, при цьому паралельно вивчаючи державну мову.

З 5-го класу діти починатимуть навчатися державною мовою, а мову національної меншини вивчати як окрему дисципліну. Якщо мова нацменшини відноситься до мов Європейського Союзу, то на ній можливе викладання однієї або декількох дисциплін.

Детальніше про новий закон "Про освіту" читайте в інтерв'ю міністра освіти Лілії Гриневич у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".