UA / RU
Підтримати ZN.ua

Механізм COVAX розподілив між країнами 1 млрд доз вакцин від коронавірусу

ВООЗ закликає виробників і країни активніше співпрацювати із програмою, щоб у новому році вакцинувати 70% населення.

Бідні країни отримали за програмою COVAX 1 мільярд доз вакцин від коронавірусу, повідомляє Associated Press із посиланням на заяву Всесвітньої організації охорони здоров'я. Партію обсягом 1,1 млн доз напередодні отримала Руанда.

«Але ця позначка – лише нагадування про ту роботу, яку ще потрібно зробити на тлі накопичення запасів багатими країнами», - йдеться у повідомленні.

ВООЗ нагадала виробникам та іншим країнам про важливість співпраці з COVAX, в Організації її вважають недостатньою, що спричиняє нерівність у розподілі вакцин.

Програма забезпечує постачання вакцини до 144 країн. Але рівень вакцинації у деяких країнах залишається низьким. Станом на 13 січня менше 10% населення вакцинували 36 країн, менше 40% – ще 88.

«Цілі COVAX були скомпрометовані накопиченням запасів вакцин у багатих країнах та катастрофічними спалахами захворюваності, які призвели до закриття кордонів та блокування постачань. А відсутність обміну інформацією між фармацевтичними компаніями призвела до простою виробничих потужностей», – наголосили в Організації.

Минулого місяця генеральний директор ВООЗ Тедрос Адханом Гебреєсус закликав усі країни ухвалити «нову дню резолюцію» та підтримати кампанію з вакцинації 70% населення країн до липня 2022 року.

Читайте також: Більшість вакцин проти COVID-19 зосереджені в багатих країнах — The Economist 

Нерівномірний і часто несправедливий розподіл вакцин веде до «нового вакцинного колоніалізму», зазначає The Guardian. Багаті країни закупили вакцини з надлишком, водночас деякі країни можуть не отримати широкий доступ до вакцин до 2023 року.

У 2021 році можна було б виготовити приблизно 12 млрд доз вакцин, пише Bloomberg. Але цьому завадило недостатньо ефективне використання виробничого потенціалу фармацевтичної галузі країн, що розвиваються.

Про те, як вакцина від коронавірусу породжує нерівність і глобальну конкуренцію, читайте в статті Наталії Бутирської «Доза розбрату» у ZN.UA.