UA / RU
Підтримати ZN.ua

Майдан нагадує Угорську революцію, на яку Захід колись закрив очі – Corriere della Sera

Захід повинен зрозуміти, що зараз не можна миритися з російським імперіалізмом, як не можна було і в 1956 році.

60 років тому, в ніч на 25 лютого 1956 року, секретар ЦК КПРС Микита Хрущов виголосив, мабуть, найбільш сенсаційну промову тих часів. Це була так звана таємна доповідь про злочини режиму Йосипа Сталіна.

Вочевидь, тоді Хрущов зробив неймовірний крок, який мав значні позитивні наслідки в історії. Так званий період "відлиги" пришвидшився, мільйони в'язнів ГУЛАГу вийшли на свободу, а на додачу розвінчання сталінізму дало надію мешканців СРСР на краще і більш вільне життя.

Про це на сторінках Corriere della Serra пише Федеріго Аджентієрі. Він нагадує, що текст доповіді Хрущова невдовзі був опублікований в соціалістичній Польщі, а потім через кілька місяців і на Заході. На тлі засудження режиму Сталіна у країнах-сателітах СРСР з'явилися реформістські рухи. Зокрема, в Угорщині восени 1956 року почалася революція, яку Хрущов після певних вагань все ж вирішив задушити танками, оскільки вона "зайшла далеко за межі курсу повернення до ідей Леніна".

Оглядач нагадує, що нещодавно в Україні відзначали другу річницю кривавих подій на Майдані Незалежності, які стали фактичним закінченням мирної фази того, що українці по праву називають "Революцією гідності". Далі почався напружений і руйнівний конфлікт з Росією, закінчення його важко передбачити.

На думку автора, український Майдан і Угорська революція 1956 року фактично стали межею історичних циклів у політиці Москви: того, як вона проводить внутрішню і зовнішню політику через загострення свого імперіалістичного синдрому.

Читайте також: У Петербурзі невідомі зірвали вечір пам'яті загиблих на Майдані

Автор звертає увагу, що розвиток подій на площі Кошута в Будапешті 60 років тому дуже нагадують український Майдан 2014 року. Українці, як і угорці у свій час, вийшли на мирний протест. І в Будапешті, як і в Києві, демонстрантів почали розстрілювати з дахів будинків, що призвело до радикалізації. Також нині пропаганда Кремля відреагувала на українську революцію, абсолютно аналогічно, як і на угорську в 1956 році. В Москві про обидві події називали "нацистським переворотом" і "змовою США і НАТО".

І, як і 60 років, тому, нині в Європі, зокрема в Італії, знайшлися ті, хто повторює кремлівську пропаганду.

"Звісно, українське питання, зважаючи на ряд факторів і на розміри країни, значно складніше, ніж угорське в 1956 році. Однак це все одно боротьба за свободу. Варто раз і назавжди прояснити, що викриття російського імперіалізму – це не альтернатива, а доповнення до роботи над власними помилками для Заходу. Відмінність в тому, що ці помилки тоді і зараз можна вільно обговорювати. А от розмови про війну Росії проти України в Москві можуть призвести до того, що сталося з Борисом Нємцовим, якого вбили на вулиці 27 лютого 2015 року. І це ще одна річниця, про яку варто пам'ятати", - йдеться в статті.

Нагадаємо, що 18 лютого виповнилося два роки кривавим подіям на Майдані Незалежності, під час яких було розстріляно активістів. Розслідування більшості кримінальних справ за фактом кривавих злочинів, скоєних проти учасників Майдану, зупинене, тому що більшість підозрюваних втекли з країни. Про це йдеться у листі голови антикорупційного комітету Верховної Ради Єгора Соболєва до голів парламентських фракцій. Зокрема, у справі щодо незаконного скасування конституційної реформи жодних підозр нікому не було оголошено.

Раніше адвокат Небесної Сотні Богдан Тітич стверджував, що перед бійцями "Беркута", які брали участь у розстрілі протестувальників у Києві 18-20 лютого, стояло завдання "убити якомога більше людей", тому їх дії слід кваліфікувати як терористичний акт.

Детальніше про ситуацію з розслідуванням злочинів проти Євромайдану читайте у статті Євгенії Закревської "Зворотний бік очевидності" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".