UA / RU
Підтримати ZN.ua

Мамедов розповів, коли МКС може прийняти рішення щодо відкриття розслідування ситуації в Україні

За словами Мамедова, якби Україна була учасницею Римського статуту, то процес повноцінного розслідування міг би початися раніше.

Минулого тижня Міжнародний кримінальний суд завершив попередню експертизу про ситуацію в Україні, за результатами якої злочини, вчинені в окупованих Криму та Донбасі можуть повноцінно розслідуватися. Процес, в результаті якого МКС може прийняти рішення щодо відкритті розслідування, може тривати до року, повідомив заступник генпрокурора України Гюндуз Мамедов в інтерв'ю "Укрінформу". Він також розповів про те, що ще належить зробити на шляху до початку розслідування.

"Якщо спростити, то насправді існує кілька стадій в цьому процесі. Україна пройшла першу, яка складалася з кількох етапів. Йдеться про попередню експертизу, коли давалася початкова оцінка наданої інформації, другий етап - визначення предметної юрисдикції, тобто підтвердження кваліфікації злочину, і в даному випадку це військові злочини і злочини проти людяності", - розповів Мамедов.

Третій етап – це визначення компліментарності, тобто здатності Міжнародного кримінального суду здійснювати розслідування. За словами Мамедова, МКС веде подібні справи, коли національні правоохоронні органи самі не можуть розслідувати злочини через те, що у них недостатній доступ на окуповані території, до підозрюваних або свідків.

Четвертим етапом першої стадії є завершення попереднього вивчення і відкриття повноцінного провадження відповідно до інтересів правосуддя.

"Тут важливий момент: якби Україна ратифікувала Римський статут, то четвертий етап був би для України вже початком розслідування. Заяви Прокурора МКС було б достатньо. Але оскільки ми не є країною-учасницею Римського статуту, то прокурор змушена звернутися в Палату попереднього провадження, яка вже й прийме остаточне рішення про відкриття", - зазначив заступник генпрокурора.

При цьому Мамедов зазначив, що зараз тривають вибори нового прокурора Міжнародного кримінального суду. І консультації зі стратегічних питань, пов'язаними, зокрема, і з поданням клопотань до Палати попереднього провадження, будуть вести з наступником чинного прокурора Фату Бесунди, ім'я якого стане відомим на початку лютого.

"Згідно з процедурою, для суддів палати вона готуватиме аргументи, достатні для прийняття рішення. Я ще раз хочу підкреслити: якби ми ратифікували статут, то процес повноцінного розслідування міг би початися вже найближчим часом. Без цього орієнтовно процес може тривати до року", - додав заступник генпрокурора.

Також Мамедов розповів, що після відкриття розслідування почнеться досудова стадія, під час якої Офіс прокурора досліджуватиме конкретні справи і епізоди. Однак через обмеженість ресурсів МКС, прокурор не розглядатиме всі факти вчинення злочинів. Замість цього прокурор вибере конкретні справи, які й будуть розслідуватися.

"Але, в будь-якому випадку, це вже гарантія правосуддя, запорукою незалежності і неупередженості. Прокурор буде проводити власне розслідування, незалежно від роботи національних органів", - додав Мамедов.

Заступник генпрокурора зазначив, що з деяких питань прокурор МКС співпрацюватиме з українськими органами. Також в звіті МКС йдеться про конструктивну взаємодію з російським урядом.

"Але в цілому повноцінне розслідування - це виключно робота Офісу прокурора. Тому цілком можливо, що в Україні буде відкрито представництво прокурора МКС, який буде здійснювати безпосередній збір доказів на території України, як, наприклад, це було зроблено в Грузії після відкриття розслідування МКС", - повідомив Мамедов.

Читайте також: Україна готує два нові інформаційні повідомлення для Офісу прокурора МКС – Мамедов

11 грудня прокурор МКС Фату Бесуда заявила про те, що Офіс прокурора прийшов до висновку, що в даний час є обґрунтовані підстави вважати, що в Україні був здійснений широкий спектр дій, що становлять військові злочини і злочини проти людяності. Вона зазначила, що такі злочини перебувають в межах юрисдикція МКС. Висновки Офісу прокурора включають три широких кластера віктимізації, а саме злочини, вчинені в контексті ведення бойових дій; злочини, вчинені під час затримання; злочини, скоєні в Криму.

Через кілька днів Міжнародний кримінальний суд в Гаазі опублікував новий звіт щодо ситуації в Україні. З нього випливає, що канцелярія прокурора МКС завершила попередній аналіз подій під час Революції Гідності, захоплення і окупації Криму і війни в Донбасі. Прокурори МКС заявили про наявність підстав порушити справи щодо вказаних подій, так як національні слідчі органи України й Росії не діють або не можуть покарати винних.

Як буде застосовуватися принцип невідворотності покарання до російських найманців та інших військових? Чи будуть покарані українські громадяни, які отримали російський паспорт на окупованих територіях? Де можуть судити вище керівництво Росії за військові злочини і злочини проти людяності? Про це читайте в другій частині інтерв'ю Тетяни Силіної з заступником генерального прокурора України Гюндуз Мамедовим. Першу частину інтерв'ю ви можете прочитати тут .