UA / RU
Підтримати ZN.ua

Мамедов розповів, чи каратимуть власників паспортів РФ з окупованих Донбасу та Криму

Роздача російських паспортів на окупованій території грубо порушує Женевську конвенцію про захист цивільного населення під час війни.

Українські правоохоронці кваліфікують ситуацію з примусовою паспортизацією жителів окупованих територій як порушення державного суверенітету України і грубе порушення міжнародного гуманітарного права, зокрема Женевської конвенції 1949 року про захист цивільного населення під час війни.

«Країна-окупант, що здійснює контроль над зазначеною територією, повинна дотримуватися прав цивільного населення, - пояснює заступник генерального прокурора Гюндуз Мамедов, - тому ми відреагували і кримінальне провадження розслідується».

За даними правоохоронців, на окупованих територіях Донецької і Луганської областей видано понад 65 тисяч російських паспортів, пвсевдогромадянство незаконних утворень отримали понад півмільйона людей або приблизно 15% населення.

«Фактично, така «паспортизація» — примусова, адже в людей, які живуть на окупованих територіях, без псевдопаспортів обмежені можливості для працевлаштування, отримання соцгарантій, а випускникам шкіл без них не видадуть атестатів», - пояснив він у розмові з редакторкою відділу міжнародної політики Тетяною Силіною.

Різниця між російськими паспортами і «паспортами Л-ДНР» полягає лише в тому, що останні не мають жодного юридичного значення з точки зору міжнародного права. Такого документа не визнається жодна держава світу, крім РФ, він не засвідчує жодного факту і не має юридичної сили поза межами тимчасово окупованої території.

Відповідаючи на запитання ZN.UA про те, чи буде ця примусова паспортизація якимось чином оскаржуватися в міжнародних судах і чи повинні нести відповідальність ті, хто отримує російські паспорти, Мамедов уточнив:

«В першу чергу варто відзначити, що на тимчасово окупованих територіях Донецької і Луганської областей залишаються наші громадяни. (...) Відповідальність нестимуть не ті, хто їх отримує, а ті, хто змушує отримувати ці паспорти».

Заступник генпрокурора нагадав, що насильницька паспортизація – обов'язкова умова перебування на півострові Крим, оскільки відмова від паспорта призводить до певних наслідків: притягнення до відповідальності за порушення міграційних норм РФ, примусової депортації, неможливості працевлаштуватися, відсутності доступу до соціальних і медичних послуг.

«Це все свідчить про витіснення громадян України з території півострова, штучну зміну демографічної ситуації та заселення Криму громадянами РФ, що є елементами воєнного злочину», - вважає Мамедов.

Щодо примусової паспортизації у Криму українською стороною подано інформацію до Офісу прокурора Міжнародного кримінального суду (МКС). Щодо Донбасу, то після дослідження всіх обставин отримання паспортів, буде вирішено питання звернення до міжнародних інстанцій з метою упередження порушень міжнародного права.

Читайте також: Офіс генпрокурора готує хронологію воєнної агресії Росії у Криму та Донбасі – Мамедов

Як застосовуватиметься принцип невідворотності покарання до російських найманців та інших військових? Чи будуть покарані українські громадяни, які отримали російський паспорт на окупованих територіях? Де можуть судити вище керівництво Росії за воєнні злочини і злочини проти людяності? Про це читайте в другій частині інтерв'ю Тетяни Силіної із заступником генерального прокурора України Гюндузом Мамедовим. Першу частину інтерв'ю ви можете прочитати тут.