Анексований три роки тому військами Росії 3 "ніколи не був українським".
Про це в інтерв'ю польській Gazeta Wyborcza сказав політолог і колишній радник президента США з національної безпеки Збігнєв Бжезинський, нагадуючи про те, як Микита Хрущов передав півострів під контроль України в часи СРСР.
"Я не кажу це, щоб ослабити позиції України в цій справі. Просто вказую на факти. Тепер нам треба звернути увагу на те, що одним з визначальних чинників в Криму були росіяни, які приїхали туди, а також російські збройні сили. Україна теж має свої елементи в Криму, особливо з часів, коли він став офіційно частиною української держави і коли збільшився наплив українців в 90-х роках. І є ще третій елемент, про який забули, але який дуже важливий - це кримські татари. Вони - важливий місцевий елемент", - сказав він.
Бжезинський також зауважив, що компроміс у довгостроковій перспективі щодо Криму можливий, але лише з урахуванням трьох перелічених ним чинників: українського, кримськоготатарського і російського.
"Не йдеться про передачу всього Криму Україні, так само як і не може бути мови про повернення всього Криму Росії. Думаю, з часом можливо якимсь часом досягти певного політичного рішення, згідно з яким Крим буде повернений якимсь чином на основі визнання і врахування існування тих трьох елементів: нового російського прошарку, існуючого кілька десятиліть прошарку українського, а також частини, про яку до цього часу не говорили зовсім - кримські татари, які мають право на самовизначення", - наголосив він.
За словами Бжезинського, описаний ним сценарій не реально втілити зараз. Але з часом, вірогідно, "він стане єдиним можливим".
Нагадаємо, що 16 березня США в черговий раз закликали Росію припинити окупацію Криму. У Департаменті підкреслили, що Крим – це невід'ємна частина України, і "кримський" пакет санкцій діятиме до відновлення українського суверенітету над півостровом.
Раніше Міжнародний кримінальний суд в Гаазі прирівняв анексію Криму до міжнародного збройного конфлікту. Як наголошується в звіті, встановлення факту початкової інтервенції, яка потягнула за собою окупацію, не потрібно. Таким чином, даний міжнародний конфлікт може бути розслідуваний за нормами Римського статуту.