UA / RU
Підтримати ZN.ua

Кремінь розповів, скільки скарг на порушення закону про державну мову надійшло за кілька днів

Очікується, що після закінчення локдауну, коли відкриють заклади громадського харчування, кількість скарг значно зросте.

З 16 січня, коли вступив в силу мовний закон, який зобов'язує здійснювати всі послуги в країні виключно українською, на адресу офісу Уповноваженого із захисту державної мови надійшло близько сотні звернень, повідомив мовний омбудсмен Тарас Кремінь, передає Радіо Свобода.

«По частині з них ми, очевидно, будемо вживати заходів державного контролю. Є реакція суспільства на недотримання мовного законодавства на окремих інтернет-сайтах, під час спілкування в громадському транспорті з пасажирами. Ну, і крім усього іншого, це скарги, пов'язані із зовнішньою рекламою», - сказав Кремень.

За його словами, грубих порушень мовного закону поки не зафіксовано, Але мовний омбудсмен припускає, що кількість скарг значно зросте після закінчення локдауну, коли відкриють заклади громадського харчування.

Читайте також: Мовний омбудсмен пояснив що робити, якщо вас відмовилися обслуговувати українською

Нагадаємо, в середу, 16 січня, вступила в силу стаття 30 Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної».

Відповідно до закону, повинен відбутися остаточний перехід сфери обслуговування на державну мову. Тому, всі постачальники послуг, незалежно від форми власності, зобов'язані обслуговувати споживачів і надавати інформацію про товари і послуги українською мовою. Це стосується не тільки сфери торгівлі, а й освітніх послуг (в тому числі гуртків і секцій), медичного обслуговування та надання соціальних послуг.

Також українською повинна подаватися інформація в цінниках, інструкціях, технічних характеристиках, маркуваннях, квитках, меню і т.д. При цьому інформація українською про товари і послуги може дублюватися і на інших мовах.

У разі порушення суб'єктом господарювання права громадян обслуговуватися українською, мовної омбудсмен або його представник складає акт і оголошує такому суб'єкту попередження і вимогу усунути порушення протягом 30 днів.

За повторне протягом року порушення вимог закону, суб'єкт господарювання буде змушений заплатити штраф у розмірі від трьохсот до чотирьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. (Від 5100 до 6800 грн).

Верховна Рада України 25 квітня 2019 прийняла закон «Про забезпечення функціонування української мови як державної», який деталізував державний статус і вживання української мови в різних сферах життя: від бізнесу - і до утворення.