В Україні триває війна, тисячі сімей змушені евакуюватися до безпечніших регіонів або переїжджати за кордон. Нагадуємо основні правила перетину та корисні контакти, що полегшать процедуру.
Раніше ми публікували корисні контакти, за допомогою яких українці можуть знайти необхідне вдома і за кордоном.
Нагадаємо, перетинати кордон потрібно виключно через контрольно-пропускні пункті Держприкордонслужби, на західному кордоні вони працюють цілодобово.
- Грушів
- Краківець
- Рава-Руська
- Устилуг
- Шегині
- Ягодин
- Інтерактивна мапа пунктів пропуску.
- Моніторинг черг на кордоні – таблиця, фейсбук-сторінка ДПСУ (інформація оновлюється що чотири години).
- Кордони України Інфо – телеграм-бот з інформацією про роботу пунктів пропуску. Пункти перетину кордону – таблиця з переліком ПП на кордоні та деталями по кожному з них.
- UA BORDER – телеграм-канал про роботу КПП Угорщини, Польщі, Молдови, Румунії та Словаччини. Актуальна інформація щодо перетину кордону – робота ПП на кордонах з Румунією, Угорщиною, Словаччиною, Польщею, Чехією, Німеччиною та Іспанією.
- Досвід людей на кордонах та залізничних вокзалах – @opitpomoshi.
При собі потрібно мати закордонний паспорт (біометричний чи не біометричний), внутрішній паспорт («книжечкою» чи ID-карткою). В окремих випадках прикордонники можуть пропустити за фотокопією чи ксерокопією документу.
Навіть якщо у вас немає закордонного паспорту, ви все одно можете в’їхати до країн Європейського Союзу – на час війни правила в’їзду дещо послабили.
Крім того, у застосунку «Дія» можна згенерувати тимчасовий єДокумент, який міститиме паспортні дані та діятиме до закінчення воєнного стану. Молдова вже пускає українців за цифровими документами.
Жінки та діти перетинають кордон безперешкодно. Діти та підлітки до 16 років можуть виїжджати за кордон лише у супроводі одного із батьків, за наявності свідоцтва про народження або документів, що підтверджують наявність родинних зв’язків (дозвіл іншого із батьків не потрібен).
Молодь старше 16 років може перетинати кордон самостійно за наявності закордонного паспорту (біометричного чи не біометричного) або ID-картки. Дозвіл батьків не потрібен.
На час дії воєнного стану також спрощено перетин кордону дітьми-сиротами та дітьми, позбавленими батьківського піклування.
Чоловіків від 18 до 60 років з країни під час війни не випускають. Виключенням є лише водії, які перетинають кордон, аби забрати і доставити до України гуманітарні вантажі.
Та деякі чоловіки призовного віку все ж можуть виїхати з країни, якщо є непридатними до служби, багатодітними батьками, опікунами, мають близьких родичів, які загинули або зникли безвісти під час проведення антитерористичної операції тощо.
Відсутність сертифікату про щеплення від COVID-19 чи довідки про одужання не має завадити в’їзду на территорію Євросоюзу під час війни в Україні. Дізнатися актуальну інформацію щодо протиепідемічних правил можна тут.
Якщо ви перетинаєте кордон на автомобілі, наявність полісу страхування «Зелена карта» не є обов’язковою. Так само непотрібна нотаріальна довіреність власника на перевезення автомобіля через кордон, якщо ви їдете на чужій машині.
Власникам тварин варто взяти із собою ветпаспорт, хоча наявність цього документу також не є обов’язковою.
- Інструкція для біженців щодо порядку виїзду за кордон від Української Гельсінської спілки з прав людини.
- Інформація для людей, які тікають від війни в Україні від Європейської Комісії.
- Документи для проходження кордонів, подання прохання про тимчасовий захист, отримання статусу біженця та інші.
- Добрі Сусіди – платформа, яка допоможе зорієнтуватися при виїзді за кордон. Супровід на кордоні, поселення, юридичні питання.
Після проходження кордону можна скористатися механізмом тимчасового захисту та отримати посвідку на проживання терміном дії 1 рік, або ж подати документи на отримання статусу біженця. Зауважимо, деякі країни-члени ЄС, до прикладу Данія, не беруть участі в схемі надання тимчасового захисту і не застосовують правила щодо статусу біженця.
Що таке тимчасовий захист і чим він відрізняється від статусу біженця, пояснює юристка Анна Богданець у статті «Біженці з України: отримання захисту за кордоном» для читачів ZN.UA.