В Уряді лежить проєкт постанови, яка дозволить депутатам більше контролювати державні гроші, виділені на шкільні капітальні ремонти, добудови, обладнання для класів тощо. Про це ZN.UA відомо з поінформованих джерел. А гроші чималі — мільярд державної субвенції за урядовою програмою «Спроможна школа для кращих результатів». Редакторка відділу освіти та науки ZN.UA Оксана Онищенко попереджає, що існує велика небезпека, що їх даватимуть тим школам, директори яких будуть лояльними до «Слуги народу». Чому?
Програма «Спроможна школа для кращих результатів» задумувалася так: місцеві влади збиратимуть заявки від шкіл, визначатимуть, які з них відповідають умовам урядової програми й потребують першочергової допомоги держави, а потім подаватимуть відповідні проєкти до МОН. І вже там спеціальна комісія ухвалить остаточне рішення.
"Це логічно, адже на місцях краще знають потреби. Тим більше що місцеві бюджети теж докладають свої кошти до фінансування цієї програми: 90% дає держава, а 10 — місцева влада (в Києві 70% на 30)", - коментує Онищенко.
Спочатку передбачалося, що до комісії, створеної при МОН, можуть увійти за згодою (тобто необов′язково) народні депутати — члени парламентського комітету з питань освіти. Але зовсім недавно було ухвалено нову постанову Кабміну, якою вирішено, що на дві третини (66%) вона складатиметься з народних обранців - членів освітнього та бюджетного комітетів ВР. А перед тим таку ж норму депутати завбачливо внесли в закон про Держбюджет.
Оскільки ж рішення комісії приймаються більшістю голосів, то всі інші члени сидять у ній, фактично, для меблів, пояснює журналістка ZN.UA, бо вони не зможуть відстояти свою думку, якщо та не сподобається депутатам.
"Можна було б сподіватися на плюралізм думок, якби депутати, котрі входять до комісії, належали до різних фракцій. Але з протоколів засідань комісії ми бачимо, що в ній вісім депутатів, і семеро з них — від «Слуги народу», а один від «Довіри». Так-так, це та сама «Довіра», в якої, за словами самих депутатів, склалася коаліція зі «слугами» у Верховній Раді. І ми вже бачимо, як це працює", - коментує Онищенко, додаючи, що представників МОН у комісії лише четверо, а цього, очевидно, недостатньо, аби вплинути на прийняття певних рішень.
Хто отримає кошти і як це може допомогти «засівати школи» перед будь-якими виборами — читайте у статті Оксани Онищенко «На школи дали мільярд: кому він дістанеться і до чого тут «Слуга народу».