UA / RU
Підтримати ZN.ua

Колишні лідери СРСР пригадали роль Біловезької угоди на тлі війни в Україні - WP

Кравчук схвалив санкції, а колишній радник Єльцина наполягав, що на тиск на Кремль потрібно зменшити.

Троє колишніх лідерів 3, які 25 років тому підписали Біловезьку угоду і фактично підтвердили розпуск радянської імперії, провели зустріч в штаб-квартирі організації Atlantic Council, щоб закликати до діалогу для вирішення війни, яка триває на Сході України.

Про це сьогодні пише Washington Post, нагадуючи, що в 8 грудня 1991 року лідери радянської України, Білорусі і Росії таємно домовилися про ліквідацію СРСР, попри спроби Михайла Горбачова зберегти його.

Один з підписантів угоди і колишній лідер соціалістичної Білорусі Станіслав Шушкевич наголосив, що Біловезька угода допомогла уникнути громадянської війни і інших негативних наслідків від розпаду найбільшої країни в світі з величезним ядерним арсеналом.

"Це була ядерна сила, яка загрожувала всьому світу ядерними ракетарми. І той, хто скаже, що у неї були причини існувати, повинен не лише бути філософом, а філософом з відчуттям героїзму", - сказав Шушкевич.

Колишній радкик президента РФ Генадій Бурбуліс, який також поставив свій підпис на документі разом з тогочасним лідером РРФСР, визнав, що Радянський Союз був приречений.

"Якщо говорити з історичної точки зору, то СРСР був нежиттєздатним від самого початку. Репресії системи стали антропологічною катастрофою", - сказав він.

Бiловезька угода дозволила 15 республікам мирно вийти з імперії і стати незалежними. Однак, етнічні конфлікти все ж спалахнули в різних країнах. І хоча розпад СРСР дав надію, лише кілька пострадянських країн стали дійсно демократичними і успішними.

"Весь ряд символів старого Радянського Союзу знову відродженні, тому що збереглася ментальність радянської людини", - сказав Шушкевич.

Через 25 років після розпаду комуністичної імперії, регіон знову переживає потрясіння. Росія анексувала Крим і почала військову агресію проти України в Донбасі. В результаті загинуло близько 10 тися людей. США і Євросоюз запровадили проти Росії економічні санкції. Однак міжнародні переговори про мир зайшли в глухий кут.

Читайте також: Росія намагається вести "холодну війну", але вона не СРСР – Sueddeutsche Zeitung

Моя позиція така ж, як і в країн, які запровадили санкції. Водночас, я погоджуюся, що самими лише санкціями порадок у світі навести не вдасться", - сказав перший президент України Леонід Кравчук.

У свою чергу Бурбуліс, який працював в уряді Єльцина, сказав, що західні санкції і жорстка позиція проти Москви "неефективні". Він закликав до більш м'якого діалогу з Кремлем.

"Немає іншого шляху окрім консенсусу, але консенсус передбачає порозуміння між різними точками зору на політику, культуру відносин, а не базується на принципі: "Я сильний, а ти бідний", - сказав російський політик.

Раніше видання The Economist писало, що Кремль зачарований СРСР через нездатність впоратися з сучасністю. Сучасна Росія – це країна із заробітками вище середнього, у якої є освічений міський клас, якому подобається споживання у західному стилі і особисті свободи. Але це також дуже складне місце з великою кількістю протиріч, несправедливості і нерівності. Їй потрібна плюралістична, гнучка і сучасна політична система. І вона не з'явиться найближчим часом.

Раніше видання New York Times писало, що нова Холодна війна не почалася, але Путіну подобається псувати чужі плани. Низка кіберстратегів і молодих дипломатів скаржаться впродовж останніх дев'яти місяців, що нездатність накреслити межі дозволеного заохотила Путіна з'ясувати, що ще він може зробити, особливо в часи політичного переходу в США.