У 2020 році мала запрацювати Державна соціальна служба, втім процес поки що загальмувався. Коли запрацює Служба, та що стоїть на заваді її запуску, ZN.UA розповіла міністерка соціальної політики Марина Лазебна.
"Метою була реформа держслужби загалом – відділити політику від реалізації в будь-якому міністерстві. В Мінсоцполітики це було особливо потрібно зробити, тому що воно не має територіальних органів", - каже Лазебна.
Департаменти соціального захисту більше підпорядковані губернатору області, а міністерство тільки надає методичну допомогу. Тобто повноцінно реалізовувати свою політику міністерство не може, і допомогти в її реалізації повинна була Державна соціальна служба.
В грудні минулого року у служби забрали функцію реалізації, зменшили вдвічі штатну чисельність, розповідає Лазебна.
"Зараз мені дісталася служба тільки з контрольними функціями. Це не те, що я бачу. Тому сьогодні при міністерстві створено робочу групу експертів, яка працює над переформатуванням Державної соціальної служби. Бачу її як національну соціальну сервісну службу. Однозначно будуть територіальний і субрегіональний рівні. Я хочу прописати навіть концепцію розвитку служби в контексті децентралізації", - поділилася планами очільниця Мінсоцу.
На її думку, пройти усі необхідні процедури можна до кінця року. Потрібно створити ЦОВВ (центральні органи виконавчої влади), прописати територіальні органи – сказати, чим вони займаються і як це робиться. Потім, коли вже вибудується чітка модель адміністративної реформи, потрібно показати, що буде на субрегіональному рівні, яким чином відбудеться трансформація системи органів соціального захисту населення на місцях.
"Якщо нам все вдасться, ви дуже швидко побачите концепцію розвитку і положення про нову службу. Якщо ми запустимо центральний апарат, і нашу концепцію підтримають, треба виписати функції для громади. Не постановою, а законом. Має бути зафіксована матриця усіх повноважень і функцій в соціальній сфері", - запевняє співрозмовниця.
Про те, якою голова Мінсоцу бачить політику держави в сфері занятості та захисту прав дитини, читайте у другій частині інтерв'ю Марини Лазебної, з якою для ZN.UA поспілкувалася Алла Котляр.