Найчастіше українці вважають колабораційною діяльністю перебування на керівних посадах в органах окупаційної влади. Зокрема, таких громадян 50%, йдеться в результаті опитування, проведеного Соціологічною групою «Рейтинг».
Крім того, до колабораційної діяльності українці відносять:
- службу в лавах збройних сил ворога – 47%;
- участь в організації псевдовиборів та «референдумів» – 46%;
- службу в правоохоронних, судових органах – 32 %;
- перебування на будь-яких посадах в органах окупаційного місцевого самоврядування – 30%;
- ведення бізнесу, заняття сільськогосподарською діяльністю та сплату податків – 13%;
- роботу в закладах освіти – 6%;
- роботу в медичних закладах – 6%;
- проживання на окупованих територіях – 3%;
- роботу у сфері обслуговування – 3%.
Інші варіанти назвали 1% опитаних. Ще 8% важко відповісти.
За даними соціологів, опитані, які живуть в зоні бойових дій частіше називали колабораціонізмом обіймання посад місцевого окупаційного самоврядування.
Водночас 52% опитаних переконані, що кримінальна відповідальність має бути за будь-яку співпрацю з окупаційними адміністраціями, а 47% – лише та, що спричинила тяжкі наслідки та злочини.
Що стосується покарання за взаємодію з окупаційною владою, то 66% схиляються до обмеження щодо зайняття певних посад. Застосування штрафу доречним вважають 25% опитаних. Тоді як варіант обмеження участі в громадському житті, громадські роботи обрали 20 % опитаних.
«Мешканці зони бойових дій та прифронтових територій дещо частіше обирають громадські роботи, як потенційне покарання», – додали соціологи.
Водночас 66% українців переконані, що покарання за співпрацю з окупаційними адміністраціями, у вигляді позбавлення права займати державні посади, чи вести господарську діяльність має бути безстроковим. На думку ще 30 % респондентів, воно має бути обмеженим у часі.
У контексті того, хто має визначати ступінь та некримінальні форми покарання за колабораційну діяльність, 66% опитаних говорили про суд. Ще 27% вважають, що такі рішення мають приймати місцеві органи влади, а 24% – жителі громади безпосередньо. На думку 21% таке рішення мають ухвалювати постраждалі та їхні родичі.
Опитування проводилось соціологічною групою «Рейтинг» 18–24 жовтня 2023 р. в усіх областях, крім тимчасово окупованих територій Криму та Донбасу, а також територій, де на момент опитування відсутній український мобільний зв’язок, серед 2000 респондентів.
Помилка репрезентативності дослідження з довірчою імовірністю 0,95: не більше 2,2 %