UA / RU
Підтримати ZN.ua

Карантин у Полтавській області не послабили через некоректні критерії МОЗ – експерт

Вимога одночасно відповідати всім трьом критеріям, зрештою, не дозволить вивести з карантину жодну область.

Ситуація з COVID-19 в Полтавській області, згідно з офіційною статистикою, одна з найкращих в Україні. На Полтавщині зафіксовано найнижчий зростання захворюваності, однак Кабмін не погодив пом'якшення карантину в цьому регіоні через неправильно складены критерії. На цей факт звернув увагу Павло Ковтонюк, який у 2016-2019 роках був заступником міністра охорони здоров'я.

Суть закладеної помилки полягає в тому, що в області в яких уже майже не виявляють нові випадки коронавіруса, не можуть відповідати вимогам усіх трьох критеріїв одночасно. Так як протоколом лікування COVID-19 чітко визначено коло осіб, що підлягають тестуванню. І якщо воно звужується – то область не може забезпечити проведення 12 і більше тестів на 100 тисяч населення на тиждень.

Суть закладеноъ в алгоритм помилки Ковтонюк роз'яснив на своїй сторінці у Facebook в п'ятницю, 22 травня:

"Ось інструкція, як взяти хорошу ідею адаптивного карантину, поколупатися в ній цвяхом, і як завжди отримати все як завжди.

1. Робите загальну кількість тестів (на 100 тисяч) критерієм виходу з карантину. Ніби сучасно і по-молодіжному.

2. Пишете в протокол лікування COVID-19, що тести проводити треба лише контактам уже хворих людей.

3. Стає менше хворих - стає менше тестів.

4. Стає менше тестів - ви не можете послабити карантин. Як Полтавська область, де хворих уже майже немає.

5. Помилка 404"

На цей же баг алгоритму МОЗ звернув увагу головні редактор "Європейської правди" Сергій Сидоренко.

"Зацініть Полтавську область та контрольовану частина Донбасу... У них просто НЕМАЄ нових хворих, і тому немає контактних осіб. Тому нікого тестувати. А це - ще один критерій для зняття карантину", - написав журналіст.

"Причому ці області якось викручуються і все одно тестують дофіга. На Полтавщині, за цією статистикою, тільки 1 зы 135 (!) тестів є позитивним. На Луганщині - один з понад 500 (!!!). Але правила МОЗ не дозволяють знімати з вулиці і відправляти на тестування. Тому що є критерії, кого дозволено тестувати за держкошти. Але коли немає хворих, то немає і контактних осіб. Утім, МОЗ це не цікавить. Критерій за кількістю тестувань не дотримано - а значить, якщо рішення уряду виконають, то мешканці Полтавщини залишаться сидіти в карантині. З нинішніми показниками - назавжди", - резюмував він.

Напередодні МОЗ оприлюднив поетапний план зняття карантинних обмежень у регіонах. Карантин вирішили послабити в тих областях, де протягом тижня зареєстровано не більше 12 випадків інфікування коронавірусом на 100 тисяч населення. При цьому середня кількість тестувань має перевищувати 12 на 100 тисяч осіб. А пацієнти з COVID-19 – займати не більше половини ліжкомісць в інфекційних лікарнях.

22 травня Кабмін визнав Київ, Волинську, Донецьку, Закарпатську, Київську, Луганську, Полтавську, Рівненську та Чернівецьку області неготовими до пом'якшення карантину.

Читайте також: Росія готується до масштабних навчань в Криму та Чорному морі

25 березня Кабінет міністрів оголосив режим надзвичайної ситуації на всій території України через пандемію COVID-19.

Карантинні заходи діють в Україні з 12 березня. 22 квітня їх продовжили до 11 травня, а потім – до 22 травня, але вже в м'якішому варіанті. МОЗрекомендує продовжити карантин як мінімум до 22 червня.

28 квітня Кабмін дозволив роботу продовольчих ринків за умови дотримання заходів безпеки для нерозповсюдження коронавіруса.

Про економічні наслідки коронавірусу для України і українців читайте в статті Юлії Самаєвої "День песця" і матеріалі експертів Українського інституту майбутнього "Прогноз збитків. Якими будуть економічні збитки України через пандемію коронавіруса".

Чим загрожує карантин українському бізнесу, читайте в матеріалі Сергія Следзя і Вадима Башти "COVID-19: постраждають усі".