Кабмін прийняв рішення про реорганізацію ДФСУ у два окремі центральні органи влади - Державну податкову та Державну митну служби. Ніяких цілей повторного поділу служб поки що немає. Тобто був озвучений набір стандартних кліше про "підвищення сервісности", "прозорості", "якісне адміністрування" та "кращі практики", але конкретних завдань, які будуть вирішені завдяки "розлученню" відомств, ніхто не згадує.
Про це у своїй статті для DT.UA пише Юлія Самаєва. І це, на її думку, головна загроза, - в країні напів- і недотрансформацій видати реорганізацію за реформу дуже просто.
"Митниця за попередні роки "реформ" втратила матеріально-технічну базу, кадровий потенціал, вертикаль управління, навіть заступника, що займається митним напрямком, серед численних виконуючих обов'язки на чолі ДФСУ часто просто не було. Інституційно митна служба зараз настільки слабка, що дивно, як вона взагалі може виконувати будь-які функції. Про те, що митниця, крім іншого, відповідальна за безпеку країни, навіть думати не будемо. І це "розлучення" - шанс для відновлення митниці, яку практично знищило попереднє злиття. Що залишиться митниці після розлучення? Департамент ризиків зараз один на два відомства і зосереджений на "податкових" ризиках. Митний аудит знищений, а більшість розумних фахівців давно перекваліфікувалися в митних брокерів і не захочуть відмовлятися від своїх ринкових зарплат, щоб повернутися на держслужбу. "Бекофіс" доведеться формувати заново, - зазначає оглядач. - Розділити ДФСУ постановою уряду вийшло. Але якщо Кабмін має намір піти далі і відродити митницю, потрібні рішення, які повинен приймати парламент (а там охочих контролювати митні потоки - кожний другий). І гроші, звичайно, які ще належить поділити з податкової і бажано не порівну, тому що тоді митницю не реанімувати. Відтворення одного тільки адміністративного центру митниці - вже виклик, потрібні кадри і привабливі зарплати, щоб гарантувати кваліфікацію цих кадрів. Необхідне матеріально-технічне та транспортне забезпечення, про яке роками не згадували, потрібні автоматизація та інформатизація процесів, які теж не дешеві".
Автор підкреслює, що за відсутності реальних змін митний напрямок буде загублений остаточно. За роки в "приймах" митниця, на жаль, втратила ресурси для самостійної якісної роботи, і в даний момент організувати там ручне перенаправлення потоків набагато простіше, ніж повернути відомство до нормальної роботи.
Детальніше про "реформу" ДФСУ читайте в статті Юлії Самаєвої "Чергове розлучення" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".