UA / RU
Підтримати ZN.ua

«Єживіка», «голубіка», «клубніка»: як правильно називати ягоди українською

Ці ягоди мають милозвучні українські назви.

Через війну, яку розпочала РФ, багато наших громадян перейшли на українську мову. Під час розмови деякі українці роблять помилки, вживаючи русизми або суржикові слова. Зокрема, неправильно називають ягоди.

Щоб збагатити свою мову, важливо відмовитися від русизмів. Так, часто можна почути у розмові про ягоди такі слова як «клубніка», «єживіка» «голубіка». Ці слова краще не вживати, оскільки вони є калькою з російської.

Читайте також: Без суржика: як українською сказати «сірень», «піон»

В українській мові немає слова «клубніка». Правильно цю ягоду називати полуниця.

«Полуниця – трав'яниста багаторічна рослина, яка цвіте білими квіточками і дає їстівні соковиті ягоди. Спаржа, помідори, суниці, полуниці, синя капуста.., шпінат устеляли грядки, неначе оксамитовий килим (Нечуй-Левицький, III, 1956, 232)», – йдеться в Академічному тлумачному словнику української мови СУМ.

Також цю літню ягоду можна зазивати суниця.

«Суниця – трав'яниста багаторічна рослина, яка цвіте білими квіточками й дає їстівні соковиті ягоди червоного або рожевого кольору. Суниці — найпоширеніша ягідна культура в Україні (Хлібороб України, 8, 1969, 23); Спаржа, помідори, суниці.. устеляли грядки, неначе оксамитовий килим (Нечуй-Левицький, III, 1956, 232); В траві.. сором'язливі білі зірочки суниці (Зінаїда Тулуб, В степу.., 1964, 115)», – сказано у СУМ.

«Єживіка» – це також помилкова назва. Ягоду українською треба називати ожина.

«Ожина – багаторічна кущова або напівкущова колюча рослина з дугоподібними гілками та їстівними плодами. В лузі на калину Плететься ожина (Українські народні ліричні пісні, 1958, 620); По землі, в ровах і ямах повзе ожина, тьмяно поблискує чорною ягідкою-намистинкою, наче оком у перепілки (Василь Кучер, Прощай.., 1957, 70)», – зазначено у словнику.

Читайте також: Уроки мови: як сказати українською «терпение лопнуло»

За інформацією словника СУМ, в українській мові ягоду темно-синього кольору правильно називати лохина або голубика. Ці назви є синонімами.

«Лохина – кущова рослина родини брусницевих з темно-синіми їстівними ягодами; голубика. Рослину торф'яних боліт – лохину в народі незаслужено звуть п'яною ягодою (Наука і життя, 5, 1960, 38)», – сказано у СУМ.

«Голубика – те саме, що лохина. Особливості рослинності субальпійського пояса Карпат характеризують повсюдні зарості з дрібних вічнозелених кущів – чорниць, брусниць, буяхів (голубики) (Геологія України, 1959, 680)», – повідомляється у словнику.

Нагадаємо, що деякі українці не знають, як правильно вітатися, тому часто використовують для цього суржикові слова. Але українська мова багата та милозвучна, тому є щонайменше десять гарних варіантів для вітання.