Євросоюз планує вводити заходи проти осіб, які допомагають іншим обходити санкції. Також працюють над законодавством, яке дозволить конфісковувати підсанкційні активи та передавати їх на розбудову України. Про це повідомляє Bloomberg.
За інформацією видання, пакет санкцій, ухвалений державами-членами минулого тижня, включає повноваження складати список «фізичних або юридичних осіб, організацій або органів», які сприяють обходу санкцій ЄС.
Введення екстериторіального виміру в набір санкцій – через обмежувальні заходи, спрямовані на людей і організації за межами юрисдикції блоку, які допомагають європейцям уникати його заборон – означало б серйозні зміни в політиці, вважають експерти.
Заходи можуть стосуватися тих, хто, наприклад, імпортує заборонені російські товари в ЄС через третю країну, приховуючи їх справжнє походження, або експортує заборонені товари до Москви.
«Це також потенційно може дозволити блоку накладати санкції на громадян ЄС, які допомагають іншим ухилятися від обмежень», - зазначає видання з посиланням на анонімні джерела.
ЄС дійшов висновку, що люди та компанії, які обходять його санкції, сприяють дестабілізації України, і в результаті визнав за необхідне запровадити заходи проти них.
У минулому ЄС критично ставився до використання цих так званих вторинних санкцій, особливо з боку США, оскільки європейські компанії інколи потрапляли під дію цих заходів, оскільки країни та компанії можуть бути змушені вибирати, які юрисдикції для торгівлі.
«Після багатьох років скарг на екстериторіальне застосування санкцій з боку США, ЄС повільно рухається в тому ж напрямку. Це наближає ЄС на кілька кроків до застосування санкцій ЄС безпосередньо до іноземних компаній», — сказав керуючий партнер EU Sanctions Томаш Влостовскі.
«Хоча ЄС має намір карати іноземні компанії лише тоді, коли вони допомагають громадянам ЄС порушувати санкції ЄС щодо Росії, а не тоді, коли іноземні компанії самі здійснюють такі заборонені операції», — зазначив Влостовський.
Людям і компаніям, що базуються в ЄС, ймовірно, буде важко вести бізнес з будь-якою юридичною чи фізичною особою, що потрапила під санкції.
«США поки що переважно утримуються від широкого застосування вторинних санкцій щодо обмежень, спрямованих проти Росії, віддаючи перевагу використанню дипломатичного тиску. Але ЄС та його союзники вірять у те, що виконання санкцій є ключовим», - зазначають джерела видання.
«Ми зможемо включити в список осіб, якщо вони обходять наші санкції. Якщо вони купують товари в Європейському Союзі, везуть їх до третіх країн, а потім до Росії – це буде обхід наших санкцій, і ці особи можуть бути включені до списку», – заявила президент Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн.
Крім посилення своїх повноважень, комісія працює над законодавством, яке дозволить конфіскувати активи, які перебувають під санкціями. Чинні правила передбачають заморожування активів, що ускладнює їх використання та розпорядження. Законна можливість конфіскувати активи може відкрити двері для використання санкційних активів для сприяння післявоєнній відбудові України.
Мета комісії полягає в тому, щоб розширити повноваження країн ЄС конфіскувати злочинні активи, включно з російськими фізичними та юридичними особами, які перебувають під санкціями, шляхом розширення списку злочинів, таких як відмивання грошей і корупція, щоб включити їх до порушення санкцій ЄС.
Нагадаємо, раніше журналісти розкрили схему, за якою росіяни обходять санкції ЄС.