Якщо ваше майно пошкодила або знищила російська армія, треба зафіксувати цей факт якомога швидше, пише член Ради з матеріальних активів Міжнародного комітету зі Стандартів оцінки (IVSC) Людмила Сімонова у статті «Що робити у разі, якщо вам прилетіло: поради фізичним і юридичним особам».
Хто фіксує пошкодження майна:
- поліція (зателефонуйте 102 для складання протоколу руйнувань і відкриття кримінального провадження);
- пожежники (складають акт про пожежу);
- служба з надзвичайних ситуацій (для розмінування);
- екологи.
Власник має отримати копії складених актів або виписки з них.
Що пишуть в акті про пошкодження майна:
- дата пошкодження;
- час і місце;
- причина;
- прямі та непрямі збитки.
Що робити з актом про пошкодження майна
Протокол руйнувань/пошкодження в подальшому використовується для подання в Комісію з розгляду питань щодо надання компенсації за знищені та пошкоджені об’єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів і диверсій, спричинених збройною агресією РФ. Крім того, ці відомості вносяться до Єдиного реєстру досудових розслідувань. Завдання власника — проконтролювати, щоб відомості дійсно було внесено.
Екологічна інспекція
Екологічна інспекція фіксує збитки, завдані землям сільськогосподарського призначення та ґрунтам у разі ракетного удару (уламки ракет або боєприпасів, перекопування землі при побудові фортифікаційних споруд, забруднення землі в результаті використання фосфорних боєприпасів тощо).
Таких інспекторів можна викликати за номером +38-096-756-83-66.
Після фіксації збитків власник має подати запит/заяву для отримання зафіксованої інформації.
Місцева влада
Обов’язково слід викликати представника сільської/селищної/міської ради, звернувшись із заявою до старости чи голови, а у разі їхньої відсутності звернутися до представника військово-цивільної адміністрації щодо складання акта обстеження житла.
«Навіть якщо ваш будинок не зазнав суттєвих руйнувань або пожежі, а тільки були вибиті шибки і / або з’явилися тріщини по стінах, такі пошкодження також підлягають відшкодуванню і мають бути зафіксовані», — наголошує Сімонова.
Також експерт назвала речі, які в першу чергу треба підготувати на випадок «прильоту».