UA / RU
Підтримати ZN.ua

Як обрати лікаря: роз’яснення Нацслужби здоров’я читачам ZN.UA

Заключити  декларацію з хорошим лікарем, який приймає поруч із місцем проживання – справжній квест. Розповідаємо, як вийти з нього переможцем.

Майже 14 тисяч (13 978) лікарів первинки по країні ще не набрали ліміт декларацій, свідчать дані дашбордів Національної служби здоров’я України. Попри те українці зараз доволі часто стикаються з тим, що заключити  декларацію з хорошим лікарем, який би знаходився не занадто далеко від місця проживання, – ще той квест.

Інколи це пов’язано з географічною нерівномірністю розподілення лікарів, особливо в сільській місцевості і громадах. На це накладається ще й нинішня «ковідна» перевантаженість первинки, що змушує деякі заклади утримуватись від нових декларантів. Що робити в таких випадках і як все-таки знайти лікаря? Читачам ZN.UA роз’яснює НСЗУ.

Що робити, якщо відмовляють в декларації?

У Службі радять спочатку знайти медичний заклад, який надає первинну допомогу. Перелік є на дашборді: https://nszu.gov.ua/e-data/dashboard/pmd-map. Далі треба обрати у фільтрах:

Після цих маніпуляцій побачите список прізвищ. Навпроти кожного лікаря є позначка: зелена галочка ✅ або стрілочка ⬆️. Галочка означає, що лікар уже досяг ліміту пацієнтів і не підписує декларацій. Стрілочка – вільні місця ще є.

Часом лікарі первинки працюють на пів ставки, тому набирають менше пацієнтів, ніж передбачає ліміт. У реєстратурі медичного закладу можна уточнити, чи підписує ще декларації певний лікар.

Якщо дашборд показує, що в медичному закладі є лікарі з ненабраним лімітом, але пацієнту все одно відмовляють у підписанні декларації – слід звернутися до керівника закладу. Якщо й там не допомогли, звертайтесь до НСЗУ.

Як правильно подати скаргу: https://www.facebook.com/unsupportedbrowser.

Також можна пошукати лікаря не в звичній амбулаторії чи поліклініці, а в приватному медичному центрі. Вони також підписують договори з НСЗУ на надання безоплатних послуг. Як і лікарі приватної практики. Їх кількість постійно зростає. Оберіть на дашборді форму власності закладу – приватна або ФОП – і перевірте, можливо, поряд є лікарі, з якими ще можна підписати декларацію.

Ліміт – це рекомендований для кожного лікаря обсяг практики, тобто кількість декларацій із пацієнтами. Для терапевта лімітом є 2 000 декларацій, для сімейного лікаря – 1800, для педіатра – 900. Ліміти потрібні для того, щоб лікар міг надавати якісну медичну допомогу кожному пацієнтові.

Якщо ж трапилося так, що у вашому населеному пункті всі лікарі первинки вичерпали ліміт, то з вами все одно мають укласти декларацію, адже рекомендована кількість пацієнтів не означає максимум.

Якщо відмовляють – зверніться до місцевого департаменту охорони здоров’я, а також залиште скаргу на сайті НСЗУ https://nszu.gov.ua/gromadyanam.

Як вирішувати питання лікарів у сільській місцевості?

Понад 2 000 закладів охорони здоров’я, які надають первинну медичну допомогу мають договори з Національною службою здоров’я. З них майже 900 – це заклади, які мають понад 6300 місць надання послуг у селі.

Декларації з лікарем, який працює у сільській місцевості, уклали понад 6 мільйонів 200 тисяч українців.

Незалежно від того, де розташований заклад – в міській чи сільській місцевості, має приватну чи державну форму власності, – пацієнт отримує безоплатно весь обсяг послуг, передбачений Програмою медичних гарантій (ПМГ). Зокрема:

Також сільський лікар первинки виписує електронні рецепти на «Доступні ліки» та електронні направлення до інших спеціалістів.

Тож мешканці села мають доступ до первинної медичної допомоги та можливість обирати або змінювати лікаря.

Доступ до медичної допомоги – це зона відповідальності місцевої влади. Внаслідок децентралізації медичні заклади у регіонах передали у комунальну власність громад. Вони мають створити спроможну медичну мережу у своєму регіоні, розвивати медицину, забезпечити доступ та якість на території своєї громади.

Читайте також: Як знайти лікаря для укладення декларації онлайн: інструкція від Нацслужби здоров'я

Понад‌ ‌32‌ ‌млн‌ ‌463 ‌тисяч‌ ‌громадян на сьогодні уклали декларацію з лікарем:

З лікарями-ФОП декларацію уклали понад 1 млн пацієнтів. У приватних центрах сімейного лікаря, терапевта та педіатра обрали 953 тисяч українців. У державних центрах надання первинної медичної допомоги – 30 млн 480 тисяч.

У бюджеті Програми медгарантій на 2021 рік передбачено понад 20,6 млрд грн на первинну медичну допомогу.

У 2021 році НСЗУ уклала договори із понад 2 000 надавачами первинної меддопомоги та вже виплатила їм 16,7 млрд грн за надання допомоги пацієнтам. 

Первинну допомогу українцям на сьогодні надають понад 24,6 тисячі лікарів – у закладах, які працюють за договором з НСЗУ. Дані електронної системи охорони здоров’я свідчать, що кількість лікарів ПМД поступово зростає.  Якщо на 1 квітня 2020 року їх було 23 400, то на 1 лютого 2021 року – 23 980. На 1 листопада – вже 24 600.