UA / RU
Підтримати ZN.ua

Грошова компенсація за невикористану додаткову відпустку: чи виплачують її УБД при звільненні

Роз'яснення дали у Держпраці.

В Україні трудові відносини регулюються відповідним законодавством. Фахівці Південного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці розповіли, чи виплачується грошова компенсація за невикористану додаткову відпустку як учаснику бойових дій (УБД) при звільненні.

У відомстві зазначили, що види щорічних відпусток наведені пунктом 1 частини 1 статті 4 закону «Про відпустки». До них належать:

Читайте також: Воєнний стан: чи можуть добровольці без контракту отримати статус УБД

Надання учасникам бойових дій, інвалідам війни, статус яких визначений законом «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», додаткової відпустки зі збереженням зарплати тривалістю 14 календарних днів на рік передбачено статтею 77-2 КЗпП України, статтею 16-2 закону «Про відпустки» та пунктом 12 статті 12 закону «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

«Виплата грошової компенсації за невикористані дні за іншими видами додаткових відпусток статтею 83 КЗпП України та статтею 24 закону України «Про відпустки» не передбачена», – йдеться у повідомленні.

Так, відповідно до ст. 83 КЗпП України, ст. 24 закону «Про відпустки» грошова компенсація за невикористану відпустку може бути стягнена на вимогу працівника за всі дні невикористаної ним основної й додаткової щорічної відпустки та додаткової відпустки для працівників, які мають дітей, тільки в разі звільнення його з роботи, а під час неї – лише за частину цих відпусток за умови, що тривалість наданих йому при цьому щорічної й додаткової відпусток становить не менше 24 календарних днів та що працівник не є особою віком до 18 років.

Читайте також: Воєнний стан: як військовому продовжити відпустку за станом здоров’я

Інші, крім зазначених, відпустки надаються лише за призначенням і грошовою компенсацією замінюватись не можуть.

Додаткова відпустка учасникам бойових дій, що визначена 77-2 КЗпП України, статтею 16-2 закону «Про відпустки», не належить до категорії щорічних відпусток, а отже на неї не поширюються норми, передбачені для щорічних відпусток.

Фахівці пояснили, що додаткова відпустка УБД надається у календарному році, а не за робочий рік, тобто незалежно від стажу роботи. Оплата такої відпустки здійснюється коштом підприємства, а для її отримання статус працівника має бути підтверджений відповідним посвідченням УБД або інваліда війни.

«У разі невикористання зазначеної додаткової відпустки, її не можна перенести на наступний календарний рік, не можна подовжити у разі хвороби працівника та не можна ділити на частини. Отже, законодавством не передбачено можливості заміни зазначеної додаткової відпустки грошовою компенсацією», – резюмували у Держпраці.

Раніше ми писали, куди потрібно звертатися для отримання пільг учасникам бойових дій та як подати документи.