Після зміни очільника МОЗ виникло багато питань щодо придбання вакцин Україною та самого процесу вакцинації.
Щоб розібратися у всіх процесах і питаннях, які залишилися після зміни керівника МОЗ, редактор відділу соціум ZN.UA Алла Котляр поговорила з гендиректором ДП "Медзакупівлі України" Арсеном Жумаділовим.
Журналістка нагадала, що новий глава відомства Віктор Ляшко заявляв, ніби вітчизняна система охорони здоров'я в змозі зробити 10 мільйонів щеплень, але вакцин для цього поки недостатньо.
Як ми знаємо, нещодавно до України була завезена перша партія Pfizer, закуплена за державні кошти через міжнародне агентство Crown, але навколо закупівлі вакцин накопичилася критична маса скандалів, і, як наслідок, у людей є обґрунтована недовіра до подібних заяв і в цілому до процесу вакцинації. Ляшко обіцяв залучити до закупівель вакцин ДП "Медзакупівлі".
"Що стосується CoronаVac, з нашого боку, - і цей договір є публічним в системі ProZorro, - застосовуються відповідні санкції до контрагента в частині несвоєчасних поставок. І наш контрагент точно зацікавлений в тому, щоб виконати свої зобов'язання як можливо швидше", заявив Жумаділов.
"Лекхім" при цьому поки не виплатив пеню за зрив термінів постачання препарату, і "Медзакупівлі України" вже подали позов про стягнення відповідних коштів до держбюджету в судовому порядку, уточнив глава підприємства.
"Важливо те, що "Лекхім" і, відповідно, їх контрагенти теж, я сподіваюся, розуміють і відчувають, що повинні якомога швидше виконати зобов'язання перед українською державою", уточнив глава підприємства.
Розповідаючи про ситуацію з наявністю вакцин на сьогодні, Арсен Жумаділов повідомив, що в країні є трохи більше одного мільйона 700 тисяч доз вакцини CoronаVac, які з боку ДП вже частково прийняті, а частково перебувають на лабконтролі.
"Ми сподіваємося, що контракт орієнтовно буде закритий в середині або кінці червня. Але це не знімає претензій до нашого контрагенту в частині несвоєчасного виконання постачання за договором... Що стосується виконання договорів, укладених однією з міжнародних організацій з постачальниками або виробниками, то мені про них невідомо. Як невідомо і широкому загалу. Ці договори дійсно виведені з-під дії Закону про державні закупівлі, в тому числі з-під дії іншого законодавства, яке застосовується в частині публікації таких договорів", уточнив глава держпідприємства "Медзакупівлі України".
Жумаділов також сказав, що якщо у виробників вакцин буде вимога конфіденційності ціни, то, швидше за все, МОЗ спільно з профільним комітетом ВР ініціюватиме зміни в законодавстві в частині виведення з-під обов'язків публікації укладеного договору. "Це буде стосуватися саме договорів на закупівлю вакцини проти ковіду. Щоб ми могли їх укладати та публікувати, наприклад, весь договір, крім пунктів, до яких є вимоги конфіденційності від контрагента. Зазвичай це ціна за одиницю і сума договору", уточнив чиновник. Він вважає, що всю інформацію, яка не є конфіденційною з точки зору виробників і контрагентів, слід публікувати, тому що вона становить значний суспільний інтерес.
"Лекхім" свого часу укладав контракт з Sinovac на постачання п'яти мільйонів доз вакцини з яких 1,913 мільйона доз призначалися Україні. Журналістка поцікавилася долею більшої частини партії вакцин.
"Наскільки я розумію, є два варіанти розвитку подій. Якщо у "Лекхім" дійсно є домовленості на п'ять мільйонів доз, то другу частину вони або запропонують українській державі, або, якщо українська держава зі свого боку не проявить інтересу до цієї вакцини, теоретично вона може абсолютно легальним чином з'явитися на ринку", прогнозує Жумаділов.
На думку керівника "Медзакупівлі України" ті люди, які не підпадають під пріоритетні групи одержувачів вакцини, можуть отримати ринковий доступ до вакцини. При цьому фахівець заявив, що в Україні все одно відчувається брак вакцин. "CoronаVac це вакцина безпечна і досить ефективна, щоб платити за неї відповідні кошти", резюмував Арсен Жумаділов.
Про інші аспекти діяльності підприємства, а також про систему охорони здоров'я України читайте в інтерв'ю Алли Котляр з Арсеном Жумаділовим: "Розбалансованість і з'ясування відносин відбирали дуже багато ресурсів".