Британська експертна група Bellingcat визначила особливості установки ЗРК "Бук" зі складу 53-ї зенітно-ракетної бригади ЗС РФ, з якої був збитий малайзійський "Boeing-777" в Донбасі в 2014 році.
Зокрема, експертам Bellingcat вдалося виявити сім унікальних особливостей даної установки: це пошкодження бокового щитка гусениці; відмінність ковзанок (поєднання порожнистих катків і катків зі спицями); вм'ятина на пластині в передній частині лівого борту; розташування кабелів, підключених до лафета пускового пристрою; білі позначки на обох бічних щитках гусениць; шрифт і відстань між цифрами; форма та розмір плям масла і кіптяви у вихлопного отвору.
"Ні одна з цих особливостей, взята окремо, не дозволяє досить переконливо встановити відповідність. Однак поєднання всіх цих відмітних особливостей являє собою унікальний набір характеристик і може вважатися достатнім для однозначної ідентифікації", – стверджують дослідники.
"Таким чином, 17 і 18 липня 2014 року на сході України була знята на фото та відео самохідна вогнева установка "Бук" під номером 332 російської 53-ї зенітно-ракетної бригади, що дислокується в районі міста Курськ. На одному з відео цей "Бук", який ми раніше позначали як "Бук 3Х2", рухається в напрямку центру району, звідки, за оцінкою Ради з безпеки Нідерландів, була запущена ракета, що збила MH17", – йдеться в дослідженні Bellingcat.
Крім того, судячи із зображень "Буків" української частини ППО, що базувалася на сході України, у жодного з них немає катків із спицями, присутніх у "Бука" бойовиків. Також в ході багатьох місяців вивчення російських і українських "Буків" команда Bellingcat не виявила жодного зображення українського "Бука" від 2014 року з відміткою залізничної "Н2200".
"Тому можна виключити ймовірність того, що "Бук" сепаратистів був захоплений в української військової частини на сході країни", – впевнені експерти.
"Бук", знятий на фото і відео 17 і 18 липня в районах сходу України, контрольованих сепаратистами, не має відношення до українських "Буків", базувавшихся в цьому регіоні, зокрема, до 156-го зенітно-ракетного полку", – підкреслюється в документі.
Нещодавно Bellingcat назвав імена ймовірно причетних до трагедії MH17. Автори дослідження стверджують, що "Буком", з якого збили літак, швидше за все, управляли військовослужбовці 2-го батальйону 53-ї зенітно-ракетної бригади армії РФ. Bellingcat зазначає, що до складу стандартного екіпажу "Бука" входять дві людини - оператор установки і водій, а також двоє офіцерів - сержант і лейтенант. При цьому рішення про запуск ракети приймає лейтенант. У свою чергу, міноборони РФ відповіло на звіт Bellingcat і заперечило причетність російських військових до трагедії MH17.
В 15:30 четверга, 17 липня 2014 року, в Донецькій області поруч з селищем Шахтарськ в зоні бойових дій був збитий Боїнг-777 "Малайзійських авіаліній", що слідував рейсом MH17 "Амстерлам-Куала-Лумпур". Всі 298 осіб, які перебували на борту літака, загинули.
13 жовтня відбулася презентація доповіді Ради безпеки Нідерландів, згідно з яким літак рейсу MH17 був збитий ракетою комплексу "Бук" російського виробництва. У той же час, в доповіді не названі відповідальні за запуск цієї ракети.