UA / RU
Підтримати ZN.ua

Гриневич окреслила межу поступок Венеціанській комісії в законі про освіту

Єдина межа, яку Україні не переступить, полягає в навчанні дітей вільно говорити державною мовою.

Міністерство освіти і науки України буде враховувати висновки Венеціанської комісії щодо закону про освіту і обговорить їх з усіма зацікавленими сторонами, заявила міністр освіти і науки Лілія Гриневич.

На зустрічі з представниками польських громадських організацій і шкіл у Львові вона зазначила, що єдина межа, яку ніхто переступить, полягає в тому, щоб "ми могли вчити дітей вільно говорити державною мовою".

"Ця ідея не може лімітуватися вказівками, і думаю, що наші європейські партнери чудово розуміють цю базову цінність", - підкреслила міністр.

Гриневич також акцентувала увагу на тому, що положення про мову в законі про освіту стосуються всієї освіти – від школи до вишів. Вона розповіла, що в законі про середню освіту мовні положення будуть конкретизовані. Зокрема, міністр підкреслила, що навчання в початковій школі буде вестися рідною мовою, а також учні будуть вивчати українську мову. Починаючи з 5-го класу планують вводити певне співвідношення вивчення предметів рідною мовою і державною.

Закон "Про освіту" набув чинності 28 вересня. Згідно ст. 7 закону, починаючи з 1 вересня 2018 року дошкільну та початкову освіту діти можуть отримувати мовою нацменшини, при цьому паралельно вивчаючи державну мову. З 5-го класу діти будуть починати вчитися державною мовою, а мову національної меншини вивчати як окрему дисципліну. Якщо мова нацменшини відноситься до мов Європейського Союзу, то нею можливе викладання однієї або декількох дисциплін.

11 жовтня президент України Петро Порошенко на пленарному засіданні Парламентської асамблеї Ради Європи в Страсбурзі пообіцяв імплементувати висновки Венеціанської комісії в закон про освіту.

Детальніше про мовні норми закону "Про освіту" та реакцію на цей закон деяких країн читайте в матеріалі Василя Балушка "Донбас" і "Крим" на заході України?" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".