UA / RU
Підтримати ZN.ua

ГПУ намагалася вислати іноземних дипломатів під час Євромайдана

Деяких з дипломатів збиралися оголосити персонами non grata.

ГПУ заважали іноземні дипломати, які підтримували Майдан.

Генеральна прокуратура України часів Євромайдана збиралася ввести міграційні картки, недотримання умов яких допомогло б видворити іноземців за межі країни з подальшою забороною на в'їзд. В першу чергу подібне рішення стосувалося питання врегулювання присутності іноземних дипломатів в Україні.

"Віктору Януковичу дуже не подобалося поведінку іноземних дипломатів, що підтримують Євромайдан. Зокрема, їх публічні виступи на масових акціях. Не подобалося настільки, що в грудні Генеральна прокуратура підготувала доповідну про введення т. зв. "міграційної картки іноземця", - пише Мастафа Найєм на своїй сторінці Facebook, публікуючи відповідні документи ГПУ.

До того ж із записки очевидно, що мова йде не про всіх іноземців, які порушили закони України, а саме про дипломатів, зазначає Найєм.

Таким чином, Генпрокуратура намагалася зашкодити відкритій підтримці іноземцями акцій протесту. Як рішення розглядалося примусове видворення їх з країни та оголошення персонами non grata.

"Форми дипломатичного реагування законодавством України не визначені, а регламентовані міжнародними конвенціями та міжнародною дипломатичною практикою. Такими формами зокрема можуть бути - внесення офіційних нот, виклик офіційних дипломатичних осіб до МЗС з вручення заяв і нот, а також визнання особу персоною non-grata", - сказано в доповідній записці для екс-генпрокурора Віктора Пшонки.

Читайте також: Заарештовано 16 беркутівців і 5 офіцерів СБУ, причетних до розстрілу Майдану

Також Найєм зазначає, що "доповідну підготувала Лариса Фролова - представник держобвинувачення, на вимогу якої двома роками раніше була заарештована Юлія Тимошенко".

Згідно з документами, заборона на в'їзд і примусове повернення могло бути здійснено в цілях забезпечення національної безпеки України та охорони громадського порядку", примусове виселення - "якщо не виконали у зазначений строк рішення про примусове повернення". Рішення про заборону на в'їзд могли прийняти СБУ, Державна міграційна служба та Державна прикордонна служба, у разі примусового виселення та повернення потрібно було рішення Адміністративного суду.

Читайте також: ГПУ досі не оголосила в розшук синів Януковича, Азарова та Пшонки

При Януковичі знищили 90% документації щодо подій Майдану, з-за чого ГПУ не може дати оцінку діям посадових осіб щодо злочинів проти учасників Майдану.

Раніше генпрокурор України Віталій Ярема в своїй статті "Список справедливості" для ZN.UA писав, що "розслідування подій на Майдані педалює те, що в період з 19 по 23 лютого практично у всіх правоохоронних структурах була знищена більша частина документації, що стосується їх діяльності щодо протидії протестних акцій. Були спалені, викрадені чи пошкоджені тисячі документів, одиниць техніки, баз даних".