Голова Української греко-католицької церкви Блаженніший Святослав прокоментував проведення об'єднавчого Собору та створення Православної церкви України, повідомляє Департамент інформації УГКЦ. Власну позицію він висловив під час зустрічі послом Королівства Нідерланди в Україні Едуардом Хуксом, яка відбулася напередодні.
На думку предстоятеля УГКЦ, проведення Собору 15 грудня є важливим історичним моментом в житті України. "Важливо, щоб за процесами, які відбуваються в житті православних Церков України стояла не просто зміна вивіски, а зміна якості", - наголосив він.
Тепер Українська греко-католицька та Православна церкви України мають йти пліч-о-пліч, шукати і реалізовувати те, що єднає, адже від міжцерковної єдності і співпраці залежить майбутнє країни, наголосив Блаженніший Святослав.
На переконання предстоятеля, важливим здобутком Собору є входження Православної церкви України у спільноту світового православ'я. "Тепер не тільки УГКЦ може і має нагоду говорити до світового співтовариства про ситуацію в Україні, про війну і її наслідки, а й ПЦУ", - додав він.
І пояснив, що до створення ПЦУ Москва узурпувала право говорити від імені православних України на світовому рівні й використовувала його для поширення викривленої інформації про нібито релігійну війну в Україні: між православними з одного боку та розкольниками і уніатами – з іншого.
"Тобто, що в Україні триває не війна між Росією і Україною, а внутрішня міжрелігійна суперечка. Тепер і УГКЦ, і ПЦУ будуть в унісон говорити правду про Україну та її війну за свободу, цілісність і незалежність", - резюмував голова УГКЦ.
Зазначимо, після створення Православної церкви України, яка є спадкоємицею об'єднаних УПЦ КП і УАПЦ, УПЦ МП продовжить існувати окремо, однак її присутність в Україні більше не відповідає канонам.
15 грудня об'єднавчий Собор, що проводився у Софії Київській, обрав митрополита Переяславського і Білоцерківського Епіфанія (Думенка) головою помісної української церкви. 6 січня він отримає від Вселенського патріарха Варфоломія Томос про автокефалію української церкви.
Нагадаємо, 29 листопада завершився триденний Синод Вселенського патріархату в турецькому Стамбулі, одним з рішень якого стало затвердження проекту Статуту православної церкви України.
11 жовтня Синод Вселенського патріархату підтримав надання автокефалії Українській помісній церкві та визнав недійсними анафеми, які РПЦ наклала на патріарха УПЦ КП Філарета і митрополита УАПЦ Макарія. І скасував надане у 1686 році московському патріарху право висвячувати київського митрополита.
13 листопада УПЦ МП ухвалила постанову про відмову підтримати автокефалію та припинення євхаристійного спілкування з Константинополем. 15 грудня предстоятель УПЦ МП митрополит Онуфрій втратив свій титул митрополита Київського і всієї України.
Докладніше про майбутнє православного устрою в Україні читайте у статті Катерини Щоткіної "Просто автокефалія" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".