UA / RU
Підтримати ZN.ua

Фукуяма пояснив, чому Україна переможе у війні і що буде далі

На думку американського експерта, боротьба Києва за успішне майбутнє не закінчилася поразкою російської армії.

Ще 10 березня американський економіст і професор Стенфордського університету Френсіс Фукуяма опублікував статтю, в якій прогнозував поразку Росії у війні проти України

«В ті часи вона привернула багато уваги, і багато людей вважали, що я був надто оптимістичним. Але досі широка довіра до тієї статті збереглася досить добре. Росіяни справді зазнали поразки у спробі захопити Київ і на початку квітня почали виходити з півночі України», - пише Фукуяма в новій статті для American Purpose.

Він нагадує, що Москва сильно скоротила свої стратегічні цілі, зосередившись на сході й півдні. Москва намагається завоювати залишки Луганської і Донецької областей, а також закріпити контроль над зруйнованим Маріуполем. Хоча захисники українського міста досі тримаються після більш ніж 8 тижнів війни.

Читайте також: The Hill: Війна Путіна викликала гостру потребу розширити військово-промислову базу США

Поширена думка знову змінилася. Тепер прийнято вважати, що на рівнинах півдня України у росіян будуть кращі умови, ніж на околицях Києва. Крім того, вони призначили спеціального командира, який тепер керує операцією на одному фронті, а не на чотирьох одразу. Багато оглядачів продовжують стверджувати, що війна зайде в глухий кут. І щоб вийти з нього, сторонам доведеться домовлятися.

«Я переконаний, що це не так. І українці успішно виженуть росіян з тих територій, які вони зараз утримують. І для цього є кілька причин», - пише Фукуяма.

По-перше, США і їхні союзники по НАТО відреагували на заклики президента Володимира Зеленського надати військову допомогу. Тепер вони відправляють більше обладнання ЗСУ включно з артилерією дальньої дії, безпілотниками й літаками, які позбавлять Росію переваги у вогневій силі. Ніхто не знає, яких втрат зазнала українська армія. Однак, за деякими оцінками, у Києва зараз може бути навіть більше бронетехніки, ніж у Москви. Тож у російської армії більше немає чисельної переваги в пропорції 3 до 1, яка зазвичай потрібна для успішного наступу.

По-друге, російська мораль, швидше за все, й далі буде надзвичайно низькою. Російські загони, які вийшли з півночі України, знову кинули в бій на Донбасі без відпочинку й часу для перегрупування. Вони втратили велику кількість людей і техніки, а ще, схоже, втратили ще кілька генералів за останній тиждень. Українці ще більш мотивовані перемогти, ніж раніше, після всіх звірств, які вони побачили в Бучі й інших визволених містах.

По-третє, Росія поки не проявляє ознак здатності до навчання й адаптації до середовища, яке змінюється. Зокрема, її армія досі не здатна ефективно керувати об’єднаними військовими операціями. Росія досі покладається на грубу вогневу силу у своєму просуванні вперед. ЗСУ, натомість, відрізняються дуже якісним командуванням на нижчих рівнях, зберігаючи при цьому стратегічний контроль над своїми силами загалом.

Читайте також: Фукуяма для CNBC: Україна і Росія не можуть вже зараз домовитись про мир

По-четверте, у Росії просто не вистачає людей чи резервів, щоб поповнити сили на Донбасі, які повільно виснажуються.

Фукуяма стривожений тим, що консерватори в США, які спочатку атакували адміністрацію Джо Байдена за те, що він не достатньо допомагає Україні, тепер сварять її за те, що вона робить аж надто багато. Згідно з їхніми твердженнями, український успіх на сході змусить Путіна застосувати хімічну чи біологічну зброю, а може й навіть ядерний арсенал. Таким чином, консерватори об’єдналися з «лівими» пацифістами, які використовують Третю світову війну як аргумент, чому не потрібно допомагати Україні.

Фукуяма визнає, що не можна відкидати можливість ескалації, коли потенційні ставки настільки високі. Зрештою, США і НАТО відкинули ідею закриття неба над Україною, не бажаючи напряму атакувати російські цілі на російській території. Разом з тим, на думку Фукуями, застосування зброї масового знищення малоймовірне. Тому що хімічний чи ядерний удар нічого не дасть Росії, чиї позиції постійно слабнуть. Натомість, це буде ескалація, яка призведе до значно більшого втручання НАТО у війну. Звісно, це не означає, що відповідь буде симетричною. Але в альянсу є багато можливостей відреагувати на застосування зброї масового знищення і без цього. Наприклад, НАТО може закрити небо над Україною або атакувати бази походження російської хімічної чи ядерної зброї. Це сильно підірве позиції Росії.

«Якщо Росія зазнає такої поразки у війні проти українців, уявіть, що буде, якщо країна НАТО прямо почне прямо втручатися», - пише Фукуяма.

Політичні наслідки однозначної російської поразки поки не відчутні в Європі. Віктор Орбан переміг на виборах в Угорщині, так само як і Александар Вучич в Сербії. Втім, Еммануель Макрон зміг обійти Марін Ле Пен на виборах у минулі вихідні. Але зрадницькі симпатії Дональда Трампа до Росії, схоже, ніяк не вплинули на його позиції в Республіканській партії. Однак, війна в Україні ще не закінчилася.

Якщо це станеться у найближчі тижні, а Росію виженуть з територій, які вона окупувала після 24 лютого, це буде означати, що Путін втратив свою «нову і блискучу» армію без будь-яких територіальних здобутків. І при цьому, його країна опинилася в такій же ізоляції, що й КНДР. Провал такого рівня, без сумніву, буде мати наслідки як для самої Росії, так і для всіх популістів, які підтримують її.

Але з поразкою Росії боротьба України не скінчиться. Блокада українських портів у Чорному морі повинна бути розбита, щоб країна мала економічне майбутнє. НАТО потрібно звернути увагу на проблему відкриття українських портів й захисту вільного проходу в акваторії. Це буде лише початок необхідної масштабної реконструкції.

Читайте також: Focus: Для битви за Донбас у Росії вже занадто мало сил

Але, на думку Фукуями, в України також з’явиться важлива можливість. До війни найбільшою слабкістю країни було домінування олігархів над її економікою й політичною системою. З початку вторгнення внутрішній баланс сил сильно змінився, а деякі олігархи втекли з країни в перші ж дні. Рінат Ахметов, який походить з Донбасу й раніше спонсорував проросійську «Партію регіонів», тепер побачив, як його завод «Азовсталь» бомбардують сили Росії в той час, як на його території героїчно тримають оборону українські військові. Фукуяма впевнений, що в України буде великий шанс зміцнити національну ідентичність за допомогою нових символів і рівноваги влади, а також порвати з корупційними залежностями, які існували в країні до 24 лютого 2022 року.