UA / RU
Підтримати ZN.ua

FT: Україні потрібно виконати чотири пріоритети, щоб залучити приватний сектор до повоєнної відбудови

Видання застерігає, що приватні інвестори не будуть вкладати свої гроші, якщо Україна буде під постійною загрозою російської агресії.

Політики і бізнесмени зберуться в середу приблизно за 2,5 тисячі кілометрів від лінії фронту, щоб обговорити, що в довгостроковій перспективі буде настільки ж важливим для України, як і битви зараз. Дводенна Конференція з питань відновлення України в Лондоні не позиціонується як захід, що має на меті «залучення коштів».

«Але вона повинна надіслати дуже чіткі сигнали: що існуватиме надійний план відновлення України після війни, а також структури для його реалізації, що необхідні суми надійдуть, і що країна поступово стане безпечнішою для інвестицій», - пише Financial Times в редакційній статті.

Світовий банк оцінив вартість відновлення і реконструкції України після першого року російської війни в 411 мільярд доларів. Це вдвічі більше, ніж довоєнний український ВВП. Але цифра була розрахована ще до початку контрнаступу Києва і до катастрофічного знищення Каховської дамби.

Оскільки Росія все ще б’є по інфраструктурі і дотримується стратегії «випаленої землі» при відступі, остаточні витрати можуть перевищити трильйон доларів. Міжнародне фінансування з боку державного сектору має стати основою зусиль з реконструкції. Але оскільки очікується, що приватний сектор відіграватиме центральну роль не лише у виконанні робіт, але й у їхньому фінансуванні, мобілізація приватних інвестицій буде необхідною у  безпрецедентних масштабах. Щоб забезпечити необхідне фінансування, потрібно зробити кілька кроків, які зміцнять впевненість у тому, що повоєнна Україна буде «інвестиційно привабливою».

Читайте також: The Guardian: «Німецький фонд Маршала» радить прив’язати відбудову України до боротьби з корупцією

По-перше, необхідно забезпечити ясність щодо того, хто з країн-донорів, агентств, міжнародних фінансових інституцій та організацій розвитку відповідатиме за що і звідки надходитимуть державні кошти.

«Цього року G7 вже створила Міжвідомчу донорську координаційну платформу. Але необхідна інституційна основа, яка б гарантувала, що Україна буде відповідати за відбір і управління проектами. Але вона повинна бути організована таким чином, щоб дати донорам прозорість і гарантії того, що гроші будуть витрачені належним чином», - пише Financial Times.

Другим пріоритетом буде забезпечення страхування від воєнних ризиків для покриття втрат іноземних і українських інвесторів. Потенційно це можна зробити через міжнародні фінансові організації і експортно-кредитні агентства. Таке страхування могло б полегшити іноземному бізнесу шлях до розгортання ресурсів ще до закінчення війни.  Першочергові потреби у відновленні оцінюються у 14 мільярдів доларів лише цього року.

«По-третє, потрібні гарантії того, що реформи й далі будуть розвивати інституційну спроможність України поглинати і використовувати такі суми, а також продовжуватимуть стримувати довготривалу ендемічну корупцію. Вони мають бути пов'язані з амбіціями Києва щодо вступу до ЄС», - зауважує видання.

Організація з 27 країн справедливо визнала Україну кандидатом на членство, але поставила 7 умов, зокрема щодо судової реформи і боротьби з корупцією, які потрібно виконати, перш ніж розпочнуться офіційні переговори про вступ.

ЄС також почав перегляд свого процесу прийняття нових членів. Союз думає над тим, щоб надавати країнам поступово глибшу інтеграцію в міру того, як вони завершують послідовні етапи переговорів.

Читайте також: Потрібно знайти спосіб задіяти російські активи у відбудові України – прем’єр Латвії

«Останнім шматочком мозаїки мають стати гарантії безпеки, або зобов'язання надати Україні засоби для стримування майбутніх російських нападів, які НАТО обговорюватиме на саміті у Вільнюсі наступного місяця. Навіть маючи страхування на випадок війни, приватний бізнес не розпочне великі проекти, якщо Україна перебуватиме у стані «замороженого» конфлікту, а Росія буде здатна відновити свою агресію», - йдеться в статті.

США поки що не поспішають надавати такі гарантії. Проте зброя і гроші, які західні союзники вливають, щоб допомогти Україні виграти війну, будуть марними, якщо вони дозволять їй втратити мир.