Предстоятель Православної церкви України (ПЦУ), митрополит Київський і всієї України Епіфаній переконаний у нежиттєздатності ідеї проведення переговорів із патріархом Російської православної церкви (РПЦ) Кирилом і предстоятелем неканонічної Української православної церкви колишнього Московського патріархату (УПЦ МП) Онуфрієм.
"Я вважаю, що вести з ним переговори - нереально. Це людина, яка на 100% віддана інтересам російської церкви і російської держави. Тому вести з ним переговори про об'єднання дуже складно", - наголосив Епіфаній в інтерв'ю "Українській правді".
Коментуючи можливість переходу парафій Московського патріархату під юрисдикцію ПЦУ, митрополит наголосив на тому, що він почнеться "із низів": парафіяни повинні будуть сказати, в якій церкві хочуть бути, і поступово це змусить приймати рішення і духовенство.
"Якщо архієреї залишаться без парафій, без духовенства, то він (Онуфрій – ред.) змушений буде приймати рішення і про перехід. Тому починати переговори "із верхів" церкви - це не матиме результату. Адже ми знаємо настрої і митрополита Онуфрія, і керуючого справами митрополита Антонія", - пояснив він.
Епіфаній також розповів про те, що спроби проведення відповідних переговорів робилися ще до проведення 15 грудня об'єднавчого Собору, на якому було створено ПЦУ, але "з їхнього боку не було жодного бажання".
"Зараз, якщо говорити про ведення діалогу, то ми - автокефальна Церква, а вони - структура Московського патріархату в Україні. Нам тоді треба, мабуть, говорити про ведення діалогу з РПЦ, а не з її частиною", - додав предстоятель.
Водночас, за словами Епіфанія, вести діалог із головою РПЦ ще складніше, ніж із її представником в Україні. "Яким чином вести діалог, якщо ми перебуваємо в стані війни, якщо вони не говорять тепер навіть зі Вселенським патріархом? А нас вони просто не визнають поки" - запитується митрополит.
І додає, що зараз не хотів би спілкуватися з Кирилом, оскільки той благословляє російську агресію на сході України.
"А взагалі я б сказав, що він повинен змиритися з тим, що відбувається в Україні. Це вже незворотний процес. Хоче він того чи ні, протидіятиме він, чи ні, але ми досягнемо успіху. Це лише питання часу. І краще було б це відразу зрозуміти, усвідомити, попросити один в одного пробачення, знайти порозуміння між Константинополем і ними, сісти за стіл переговорів і мати в Україні єдину помісну церкву", - наголосив Епіфаній.
За його словами, тенденція до об'єднання "із низів" нині є позитивно, а сам процес відбувається мирно.
"Зараз навіть там, де громади добровільно вирішують перейти, ми бачимо шалений опір Московського патріархату, "молитовні стояння", приїжджають автобуси "тітушок" і намагаються диктувати суспільству певні умови. Так якщо ми почнемо таке протистояння, то ми ніколи не об'єднаємося", - додає він.
І наголошує на тому, що визначати якісь часові рамки для остаточного об'єднання не варто, оскільки процес може зайняти багато часу, але головним є об'єднання без кровопролиття.
Нагадаємо, 6 січня Україна отримала томос про автокефалію ПЦУ, підписаний Вселенським патріархом Варфоломієм напередодні. Технічне оформлення документа завершилося 9 січня.
15 грудня на Об'єднавчому соборі в Софії Київській був обраний голова помісної української церкви – Православної церкви України. Ним став митрополит Переяславський і Білоцерківський Епіфаній. Інтронізація голови ПЦУ відбулася 3 лютого, 30 січня було офіційно зареєстровано Київську митрополію Православної церкви України.
15 жовтня Російська православна церква (РПЦ) офіційно оголосила про повне припинення євхаристійного спілкування з Константинопольським патріархатом. Позицію РПЦ підтримала підконтрольна їй Українська православна церква Московського патріархату (УПЦ МП).
13 листопада УПЦ МП прийняла постанову про відмову підтримати автокефалію і припинення євхаристійного спілкування з Константинополем. 15 грудня предстоятель УПЦ МП митрополит Онуфрій втратив свій титул митрополита Київського і всієї України. Докладніше читайте в інтерв'ю колишнього учня патріарха РПЦ архімандрита Кирила Говоруна у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".