UA / RU
Підтримати ZN.ua

Експерти пояснили, як РФ використовує «сірі зони» онлайн-простору України для посилення своєї пропагандистської машини

Захоплюючи українські міста і селища, окупанти створюють для місцевих жителів не лише фізичну, а й інформаційну блокаду.

Експлуатуючи демократичні інститути в межах акту державного тероризму, Росія використовує всі доступні інформаційні канали для довершення свого спектаклю. Якщо раніше, коли діяльність російських соціальних мереж і ЗМІ в Україні не була обмежена, Росія мала прямий доступ до українського інформаційного простору, то тепер агресор використовує «сірі зони» онлайн-простору для посилення своєї пропагандистської машини. Про це розповідають аналітики мережі ОПОРА у матеріалі «Як Росія намагалася легітимізувати псевдореферендуми через Telegram».

За словами експертів, упродовж кількох останніх років війни РФ проти України майже в кожному звіті компанії Meta, що володіє соціальними мережами Facebook та Instagram, можна побачити повідомлення про блокування координованих мереж впливу, що адмініструються з Росії та спрямовані на українську аудиторію.

СБУ також вже неодноразово доводила факт використання агресором месенджера Telegram для дестабілізації ситуації в Україні. Ще до ескалації російсько-української війни в лютому 2022 року, згідно з заявами МВС, Telegram був єдиною платформою, яка відмовилася співпрацювати з українськими правоохоронцями.

Захоплюючи українські міста і селища, окупанти створюють для місцевих жителів не лише фізичну, а й інформаційну блокаду. Зокрема, на прикладі агітації за псевдореферендуми на тимчасово окупованих територіях можна побачити, як росіяни намагаються залякувати, вводити в оману та створювати ілюзію «благополучного й щасливого майбутнього в російській сім’ї».

«На жаль, тоді як західні країни блокують російські пропагандистські медіа, а інші соцмережі видаляють контент, із дезінформацією щодо російсько-української війни, Telegram не виявляє ентузіазму до співпраці з Українською державою для захисту інформаційної безпеки країни у стані війни. Єдине, що був готовий запропонувати Telegram, — досить максималістське рішення заблокувати всі канали в Україні та Росії, що так чи інакше висвітлюють російсько-українську війну», - заявили в мережі ОПОРА.

За словами аналітиків, серед можливих інструментів впливу на модераційну політику месенджера доступні лише вимоги магазинів додатків App Store та GooglePlay, які в будь-який момент можуть закрити доступ до звантаження додатка за порушення їхніх політик, накладення санкцій на власників продуктів, чий додаток представлений на платформі (як, наприклад, сталося із ВКонтактє).

«Втім, успішні практики визнання законодавства держав, на території яких додаток має вплив, усе ж є: так, Німеччина досягла співпраці компанії з німецькими правоохоронцями. Тож, хоча в українському контексті Telegram залишається неконтрольованою площиною, Україна все ж таки має приклади позитивних практик налагодження такої співпраці», - заявили експерти.

Читайте також: Путін став жертвою власної пропаганди, сьогодні вона керує його політикою — військовий експерт

Раніше аналітики пояснили, як прогалина в політиці Telegram зіграла на користь Росії у проведенні псевдореферендумів. Одним із найефективніших способів пропаганди в соціальних мережах є створення централізованих мереж сторінок, груп, персональних акаунтів тощо, які працюють на просування певних ідей або повідомлень. Більшість популярних соціальних медіа на кшталт Facebook, Instagram або Twitter уже доволі давно мають власні політики й інструменти для відстеження та видалення таких мереж.

Натомість Telegram — найпопулярніший месенджер і основне джерело новин в Україні — не має ані чіткої політики протидії координованій поведінці, ані зручного інтерфейсу для її відстеження, ані жодної можливості для скарг на неї.