Колишню генпрокурорку Ірину Венедіктову викликали на допит до Національного антикорупційного бюро. За даними ZN.UA, приводом для допиту Венедіктової могла стати справа про можливе втручання ексгенпрокурора в діяльність прокурора Андрія Любовича у справі колишнього голови ОАСК Вовка.
Як повідомив на своїй сторінці Facebook голова правління організації StateWatch Олександр Лємєнов, Венедіктову могли викликати в НАБУ через незадекларований годинник Hublot. При цьому він уточнив, що детективи викликали її як свідка. Однак, за інформацією джерел ZN.UA, мова не про годинник, а про те, що Венедіктова 16 липня 2020 року буквально відібрала у свого заступника флешку з важливими доказами у справі «плівок Вовка».
Як розповів в інтерв'ю ZN.UA керівник головного підрозділу детективів НАБУ Андрій Калужинський розповів про суть справи. Того дня (мова про 16 липня 2020 року) заступник генпрокурора Андрій Любович підписав підозри суддям ОАСК і намагався внести інформацію про підозри до Єдиного реєстру досудових розслідувань, але він зрозумів, що його флешка заблокована. Проте після відповідного рапорту прокурора флешку одразу розблокували.
«Тобто це була спроба якось перешкодити, але вона не увінчалася успіхом. Тому що жодна флешка не перешкоджає прокурору виконувати свої повноваження. Любович того дня підписав підозри, а прокурори Спеціалізованої антикорупційної прокуратури разом із детективами їх вручили. Хоча ці підозри мали вручати прокурори Офісу генерального прокурора України», — зазначив Калужинський.
На той час процесуальне керівництво у справі здійснювали прокурори ОГП, але тодішній керівник департаменту Офісу генерального прокурора з посиланням на вказівку керівництва заборонив своїм підлеглим брати участь у врученні підозри. Факт втручання було оприлюднено.
НАБУ оперативно відреагувало на дії.
«Є кілька справ. Було зареєстровано справу за фактом втручання у діяльність прокурора ОГПУ. Воно у нас розслідується. Також була справа за фактом того, що Любовичу намагалися перешкодити виконати службові повноваження. Ось ця справа і була передана тодішнім керівництвом САП до ДБР», – зазначив він.
Але нещодавно новий керівник САП Олександр Клименко його повернув НАБУ. І ще за цим фактом ОГПУ зареєстрував кримінальне провадження, визначивши підслідність по головному слідчому управлінню Служби безпеки України. Однак і це провадження з ініціативи нового керівника САП також було витребувано.
«І сьогодні усі ці провадження у нас. Нещодавно ми їх отримали, тож думатимемо, як і куди рухатися», – каже головний детектив.
На запитання журналістки, чи Ірина Венедіктова відповість за свої дії, Калужинський відповів: «Зараз можу сказати, що ці справи не закриті, їх розслідуватимуть. Яке рішення буде ухвалено, залежатиме від доказів, які ми збираємо».
Нагадаємо, Венедіктова була генпрокуроркою України протягом двох із половиною років. У липні 2022 року президент Володимир Зеленський вніс до Верховної Ради подання про звільнення з посади генерального прокурора Венедіктової. Сама ж Венедіктова спочатку відмовилася визнавати законність такого кроку президента. Однак згодом сама звільнилася.