Екссуддя Дніпровського районного суду Києва Микола Чаус записав перше відео після свого викрадення в Молдові. Ролик опублікований у Telegram-каналі Чауса, зареєстрованому в месенджері у неділю, 16 травня.
«Вітаю! Мене звуть Чаус Микола Олексійович. Як бачите, я живий і здоровий, і все у мене добре», - починає своє звернення Чаус.
Далі суддя демонструє обидві руки й обличчя, кажучи, що цілий і неушкоджений, а його щелепа «без видимих пошкоджень». Таким чином Чаус, імовірно, намагається спростувати інформацію, що з'явилася в мережі після його викрадення.
У ній стверджувалося, що після викрадення Чауса побили співробітники спецслужб, яких підозрюють в причетності до спецоперації із вивезення екссудді з Молдови. Також були опубліковані фото судді-втікача із синцями і подряпинами.
Екссуддя стверджує, що знаходиться «у безпеці» за межами України (за даними ЗМІ, після викрадення Чауса повернули на батьківщину - ред.). Крім того, він заперечує сам факт спецоперації, заявляючи, що його дійсно «викрадали», але не в 2021, а в 2016 році.
Микола Чаус також пообіцяв найближчим часом повернутися до України зі своїми адвокатами, щоб «відповісти на всі запитання, які цікавлять українців».
«Я готовий надати правоохоронним органам всю інформацію про людей, які викрали і утримували мене з 2016 року. Але це дуже впливові люди і тому я змушений вимагати від наших правоохоронних органів гарантій безпеки», - зазначив він у підводці до відео.
За словами Чауса, зв'язок із українськими правоохоронцями він має намір тримати через «свій» канал. Зокрема, готовий «обмінюватися інформацією щодо фігурантів викрадення в 2016 році».
Нагадаємо, в Україні Миколу Чауса підозрюють в отриманні $150 тисяч хабара у справі, пов'язаній із незаконним обігом наркотиків. У 2016 році детективи НАБУ провели обшук в його автомобілі, де виявили частину хабара в $70 тисяч, ще $80 тисяч він сховав у своєму укритті, на земельній ділянці, в банці.
Миколу Чауса викрали 3 квітня в центрі Кишинева, молдавські ЗМІ повідомили, що екссуддю вивезли до України на автомобілі з дипломатичними номерами.
У причетності до втечі Чауса з України і його поверненні на батьківщину підозрюють українські спецслужби, розслідуванню обставин переміщення екссудді через кордон присвячено низку журналістських розслідувань. В українському МЗС заперечують причетність України до викрадення Чауса, пропонуючи Кишиневу сприяння Києва в розслідуванні інциденту.
Колишній перший заступник голови СБУ Віктор Трепак вважає, що міжнародне «переміщення» Чауса здійснювалося не в державних інтересах.
Метою вивезення Чауса до Молдови було врятувати його самого від кримінального переслідування і убезпечити його високих покровителів (суддя вважався креатурою народного депутата Олександра Грановського з найближчого оточення президента Петра Порошенка). У поверненні Чауса до України може бути зацікавлене нинішнє політичне керівництво. Адже це дає можливість для прямого виходу на підозру Порошенку.
Докладніше про викрадення Чауса і наслідки такої спецоперації для держави читайте в статті Віктора Трепака «Про одного Чауса і двох президентів» для читачів ZN.UA.