UA / RU
Підтримати ZN.ua

До зниження кількості спецекспортерів "Укроборонсервіс" не доживе – експерт

Фінансово-економічне становище колись успішного підприємства-власника багатомільйонних зовнішньоекономічних контрактів наближається до банкрутства.

Нещодавно керівник державного концерну "Укроборонпром" Айварас Абромавічус оголосив про плани зниження кількості спецекспортерів, з якими співпрацює ДК і його підлеглі державні підприємства. Втім, здається, що держпідприємство "Укроборонсервіс" до цього моменту не доживе. Про це у своїй статті для DT.UA пише Дмитро Менделєєв.

За його словами, нічого дивного в такій ситуації немає – колись успішне підприємство нині перебуває у досить жалюгідному стані.

"Відкрию "Укроборонпрому" секрет Полішинеля - фінансово-економічне становище колись успішного підприємства, яке має багатомільйонні зовнішньоекономічні контракти, наближається до банкрутства. Та це й не дивно при господарниках, які давно "плутають особисту вовну з державною", – пише автор.

За його словами, винні у цьому насамперед господарські керівники підприємства, які прокручують масштабні схеми з розкраданню державних грошей з бюджету. Персоналії їхні службі безпеки ДК "Укроборонпром" при цьому цілком відомі. Так, один з керівників орендував виробничі потужності для ремонту зенітно-ракетних комплексів сам у себе – та на вказаному місці розташовувалися майстерні для ремонту сільськогосподарської техніки.

"Пов'язати орендодавців ТОВ "Укртехсервіс-М" і ПАТ "Укрпроммашсервіс" зі згаданим вище персонажем з "Укроборонсервісу" зовсім нескладно. Підкажу службі безпеки концерну, що вичерпні дані про конфлікти інтересів у цього керівника "Укроборонсервісу" мені вдалося знайти в системі ProZorro. Копнувши трохи глибше, не важко буде отримати інформацію про всі родинні зв'язки Р.Матіїшена. Кого там тільки немає! І тато, і дружина, і дуже-дуже довірені особи! " – зазначає автор.

При цьому описана схема з орендою – далеко не єдина, через яку викрадаються державні гроші.

"Докладно описувати всі нюанси вигадливих хитрощів сімейного підряду одного з керівників "Укроборонсервісу" немає сенсу. Згадую лише для того, щоб було зрозуміло, що таких персонажів в "Укроборонпромі" - греблю гати. Подібних та інших схем виведення в тінь бюджетних коштів та фінансових ресурсів держпідприємств на підприємствах "Укроборонпрому" чимало. Саме із цих маленьких фінансових струмочків з держпідприємств формуються потужні фінансові потоки, за які борються українські барони збройового бізнесу", – пише автор.

Нагадаємо, що навесні 2018 видання "Новое время" оприлюднило розслідування про зловживання в "Укроборонпромі", до яких, за даними авторів, причетні голова комітету Верховної Ради з питань національної безпеки та оборони Сергій Пашинський і заступник секретаря РНБО Олег Гладковський. Зокрема, в матеріалі згадувалося, що Україна за допомогою складних схем закуповує старі БМП у Чехії, що коштують близько 25 тис. євро, які в нашій країні після збору з модернізацією в Житомирі коштують більше 150 тис. доларів за машину.

Згодом редакція журналу "Новое время" передала до НАБУ матеріали журналістського розслідування про зловживання в "Укроборонопромі".

Питання корупції в державному концерні "Укроборонпром" неодноразово було темою розслідувань "Дзеркала тижня. Україна".

Детальніше про те, чому припинилися справи проти розкрадань в українській оборонній промисловості, хто винен у краху "Укроборонсервісу", про схеми, за допомогою яких нечисті на руку чиновники набивали кишені, читайте в матеріалі Дмитра Менделєєва "Справа Чучундр живе і перемагає" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".