Відповідно до наказу міністра закордонних справ Вадима Пристайка, найбільша кількість працівників центрального апарату МЗС України працюватиме в департаменті консульської служби - 92 людини, в директораті стратегічного планування - 39 осіб і в директораті публічної дипломатії - 38 співробітників. Останній буде включати, серед іншого, управління публічної дипломатії та управління з питань закордонного українства та гуманітарного співробітництва, пише у своїй статті оглядач відділу міжнародної політики DT.UA Володимир Кравченко.
"Та, м'яко кажучи, дуже бентежить диспропорція між статусом цього підрозділу та кількістю його співробітників у порівнянні з відділом Російської Федерації, у штаті якого передбачено всього 6 людей", - попереджає оглядач.
У поки що чинному департаменті протидії загрозам з боку РФ працює 21 співробітник, у чиїй компетенції і двосторонні відносини, і мінський процес.
"І вже зовсім не порівняти навантаження людей, які працюють у "російському відділі", з обов'язками відділу державного архіву, новий штат якого передбачає 9 співробітників. Невже архіви важливіші за Росію?" - підкреслює Кравченко. "Чи президентові цілком вистачає інформації про ситуацію в Росії (та й у США), яка надходить приватними каналами його помічника Андрія Єрмака, і ця структура апарату зовнішньополітичного відомства - лише визнання ситуації, що склалася, коли МЗС не підпускають до ключових питань на російському й американському напрямах?"
Оглядач додає, що зараз МЗС України отримує вказівки виконувати всі доручення помічника президента, а Пристайко всі тези для публічних заяв повинен погоджувати з Єрмаком.
"З РФ пропав двосторонній контакт. Зараз дипломати моніторять події в Росії, зокрема права людини. А для цього цілком вистачає й шести співробітників", - сказав DT.UA один із високопоставлених представників українського МЗС.
Розробники реформи структури апарату відомства також стверджують, продовжує Кравченко, що відділ Росії стане самостійним підрозділом, а його керівник матиме право підпису. Крім того, відділ, що займається мінським процесом в нинішньому департаменті протидії загрозам з боку Росії, перейде в директорат стратегічного планування.
"Можливо, це вирішення долі департаменту протидії загрозам з боку Російської Федерації й виправдане з погляду оптимізації діяльності відомства. Але хіба загрози з боку Росії неактуальні? Вони вже зникли? Досить сумнівно, що шість співробітників зможуть "потягнути" колосальний обсяг необхідної роботи, пов'язаної з нашим стратегічним противником, та ще й в умовах війни і деградації вітчизняних спецслужб", - пише Кравченко.
Детальніше про нинішню реформу Міністерства закордонних справ України читайте в статті Володимира Кравченка "МЗС з обмеженою відповідальністю" для видання "Дзеркало тижня. Україна".
Українська дипломатія має кілька проблем, причини яких цілком очевидні, і які піддаються вирішенню протягом наступного року. Детальніше читайте в статті Надзвичайного і Повноважного посла України Андрія Веселовського "Як позбутися "прицьомок" в українській дипслужбі" для спецпроєкту "Зе!повіт".