UA / RU
Підтримати ZN.ua

Денісова та мовний омбудсмен Кремінь хочуть перевірити виконання закону про державну мову

Омбудсмени підписали меморандум про співпрацю.

Уповноважена Верховної Ради з прав людини Людмила Денісова підписала меморандум про співпрацю з уповноваженим із захисту державної мови Тарасом Кременем. Про це Денісова повідомила в Telegram-каналі.

“У рамках цього документа домовились консолідувати зусилля та спрямувати їх на захист української мови. Зокрема, будемо спільно напрацьовувати методи щодо запобігання порушенню мовних прав громадян України, національних меншин і корінних народів України та забезпечення їхнього права на користування, отримання інформації, а також послуг державною мовою”, - йдеться у повідомленні.

Крім того, документ передбачає проведення спільних просвітницьких заходів, які мають підвищити правову обізнаність українців щодо реалізації своїх мовних прав. За словами Денісової, мала кількість звернень громадян підтверджує, що сьогодні рівень обізнаності з цього питання в Україні низький.

Омбудсмени також дійшли згоди щодо реалізації пілотного проекту, в рамках якого здійснюватиметься моніторинг виконання Закону України "Про забезпечення функціонування української мови як державної" у тих регіонах, де присутні представники Денісової, а також будуть представники Кременя.

“Сподіваюсь, що наша співпраця стане ефективним засобом для забезпечення та популяризації української мови, а також дієвим механізмом у сфері захисту прав громадян України, національних меншин, корінних народів України та державної мовної політики”, - підсумувала Денісова.

Читайте також: Мовний омбудсмен вимагає від Венедіктової скасування регіональних мов

Нагадаємо, у квітні минулого року парламент ухвалив в цілому закон про забезпечення функціонування української мови як державної. Зокрема, згідно з документом, українська мова затверджена як головна у функціонуванні в державних установах і суспільстві. За закон проголосували 278 народних депутатів. Проти ухвалення закону виступили фракції "Опозиційний блок" і "Відродження", які після голосування заблокували підписання законопроекту. 

Пізніше Верховна Рада відхилила відповідну постанову і після підписання закону спікером, його підписав п'ятий президент Петро Порошенко

У липні цього року Велика палата Конституційного суду на пленарному засіданні у формі усного виробництва почала розглядати конституційність мовного закону

Під час засідання представник президента в КСУ Федір Веніславський заявив про те, що депутатське подання щодо нібито неконституційності закону штучно прив'язане до мовного питання.

Водночас, на думку чинного голови держави Володимира Зеленського, мовне питання в Україні нібито не стоїть. Зеленський заявив, що в Україні багато національних меншин, “для яких рідна мова – не українська". Водночас гарант стверджує, що всі громадяни країни повинні знати державну мову.