На думку більшості українців, найбільшої заборони вимагає доступ до легких наркотиків, одностатеві стосунки, вільний продаж зброї і проституція, свідчать дані опитування Соціологічної групи "Рейтинг".
Як зазначають соціологи, в динаміці (з 2012 року) посилилася підтримка заборони доступу до легких наркотиків, вільного продажу зброї громадянам, одностатевих стосунків, а також працевлаштування мігрантів з інших країн. Не змінилося ставлення до лібералізації показів по телебаченню еротичних фільмів і проституції. Зате більш лояльним стало ставлення до абортів і заборони смертної кари. Загальною залишається тенденція: чим молодша людина, чим вище його доходи і рівень освіти, тим більш ліберальні її погляди. До того ж жінки та мешканці сіл, як правило, більш консервативні у своїх переконаннях.
Так, за повний доступ або, принаймні, за обмеження вільного продажу зброї для громадян виступають 11% респондентів, 17% - вважають, що слід істотно обмежити, але не забороняти, при цьому більшість (69%) - за повну заборону.
22% опитаних вважають, що не потрібно обмежувати працевлаштування в Україні мігрантів з інших країн, 28% - вважають, що слід істотно обмежити, але не забороняти, при цьому більшість (39%) - за повну заборону.
31% опитаних вважають, що потрібно не обмежувати аборти в Україні, 27% - вважають, що слід істотно обмежити, але не забороняти, водночас чверть за повну заборону.
Тільки 3% респондентів вважають, що потрібно не обмежувати легкі наркотики (типу марихуани) в Україні, 10% згодні з істотним обмеженням, але не забороняти, одночасно абсолютна більшість (85%) за повну заборону.
15% респондентів вважають, що не потрібно обмежувати показ по телебаченню фільмів еротичного характеру, 32% - думають, що варто суттєво обмежити, але не забороняти, водночас майже половина (46%) - за повну заборону.
12% респондентів вважають, що потрібно не обмежувати проституцію в Україні, 21% згодні на істотне обмеження, але не забороняти, одночасно 53% виступають за повну заборону.
Тільки 8% респондентів вважають, що не потрібно обмежувати одностатеві відносини в Україні, 15% - думають, що варто суттєво обмежити, але не забороняти, при цьому більшість (69%) - за повну заборону.
31% опитаних підтримують повну заборону смертної кари в Україні, 20% виступають за істотне обмеження, але не заборона, 14% вважають, що не можна обмежувати, стільки ж (14%) за повне відновлення смертної кари в Україні.
Опитування проведено Соціологічною групою "Рейтинг" на замовлення Аналітичного центру RATING Pro протягом 21-28 червня 2016 року серед 2200 респондентів у всіх регіонах України, крім окупованих територій. Помилка репрезентативності не більше 2,1%.
За даними опитування фонду "Демократичні ініціативи" і КМІС, проведеного в серпні 2016 року, за роки незалежності в Україні помітна тенденція до гуманізації суспільних настроїв. За даними досліджень, у 1991 році 58% населення вважали, що смертна кара необхідна, в 2016 – 37%. У 1991 році 50% населення вважали, що хворих на СНІД слід ізолювати від суспільства, в 2016 – 21%. У той же час соціологи відзначають нетерпимість до осіб нетрадиційної сексуальної орієнтації. У 1991 році 35% населення були не згодні з тим, щоб "ставитися до гомосексуалістів, як до всіх інших людей". У 2006 році нетолерантність дещо зменшилася – до 29%, а в 2016 році знову зросла до 36%.