UA / RU
Підтримати ZN.ua

Антивакцинатори України та Молдови вийшли на протести з однаковими плакатами

Одна з учасниць акції у Києві подякувала Росії «за допомогу».

Учасники протестів проти вакцинації від коронавірусу в Україні та Молдові використали плакати однакового дизайну, які відрізняються лише мовою слоганів.

«Уявляєте, як несподівано, але дизайнер плакатів для мітингів антивакцинаторів в Україні та Молдові, мабуть, один і той самий. Хто б це міг бути?», - пише у Facebook голова комітету з медіа та комунікацій Американської торгової палати в Україні Тетяна Попова.

У коментарях під дописом Попової користувачі вказали, що аналогічні плакати використовувалися і на протестах антивакцинаторів у Казахстані.

«Привіт, Москва, Пітер!»

В Україні марш проти обов'язкової вакцинації відбувся 3 листопада. Наймасовіші акції пройшли у Києві та Запоріжжі (обидва міста – у «червоній зоні»).

Захід широко анонсувався у соцмережах, заклики прийти на марш публікувалися у місцевих пабліках. За даними ЗМІ, до Києва протестувальників з інших міст везли автобусами. Протиепідемічних заходів на маршах і в транспорті не дотримувались.

Одна з учасниць акції у Києві, блогерка Олена Фаіст, подякувала Росії за «допомогу»: «Друзі, я хочу передати (...) Ось я бачу Москва, Пітер (...) Хочу передати братттям-слов'янам привіт! Мені надіслали гроші навіть із Росії. Низький уклін, що ви нас підтримуєте».

Блогерка також повторила кілька наративів російської пропаганди, зокрема про «братство слов'янських народів».

«Російський слід» Terra Freedom

Як повідомив радник заступника голови Верховної Ради Павло Булгак,  дизайн плакатів належить «правозахисній» групі Terra Freedom. Контакти групи у соціальних мережах з’явилися у лютому, її лідером та ідеологом є В’ячеслав Валько, який постійно проживає у Молдові.

«Аналіз дописів групи показує, що ця так звана «організація спротиву» системно працює на дискредитацію заходів з протидії COVID-19 та вакцинації в Молдові, Україні, країнах Балтії. А саме, шляхом організації одиночних пікетів та нечисельних мітингів з типовими, стандартизованими плакатами і символікою», - пише Булгак у Facebook.

На його думку, є всі підстави припускати, що Terra Freedom діє в інтересах РФ. Зокрема, дезінформацію, спрямовану на зменшення рівня вакцинації, Росія активно поширює через численні канали і групи у соцмережах.

Зазначимо, попри те, що група з плакатами привернула до себе велику увагу громадськості та ЗМІ, на марші було й багато інших противників вакцинації, не пов’язаних із Terra Freedom. Їх участь у протестах, вочевидь, має іншу мотивацію.

Читайте також: МОЗ звинуватило учасників маршу антиваксерів у "насмішках над медиками та рідними померлих"

За даними нового опитування агентства «Рейтинг», 43% дорослих українців не готові вакцинуватись від коронавірусу.

Поділ людей на вакцинаторів і антивакцинаторів – явище всесвітнє, глобальне. Протести проти вакцинації і марші ковід-дисидентів регулярно проходять у різних країнах світу. Що штовхає людей на протест, пояснює соціальний психолог Олег Покальчук у статті «Філософія антивакцинаторства».

У спробах купувати нову хвилю епідемії, МОЗ перейшло до агресивніших форм комунікації з населенням – обмежень у «червоних зонах» для людей без сертифікатів про вакцинацію; списків професій, що підлягають обов'язковій імунізації. Але страх – зовсім не те саме, що довіра. Як спонукати українців робити вибір на користь вакцинації усвідомлено, пише Алла Котляр у статті «Вакцинальна кампанія: як владі завоювати довіру людей».