Вчені виявили ДНК бактерії, яка є відповідальною за сумно відому Чорну смерть, у зубах трьох людей, похованих на території Великої Британії за тисячоліття до початку смертоносної пандемії. Тобто чума проникла в Європу задовго до того, як континент накрила жахлива епідемія, повідомляє Science Alert.
Останки двох людей, підлітків, було знайдено у братській могилі в Чартерхаус-Уоррен у Сомерсеті. Треті останки належали жінці 35-45 років, похованій у кільцевій піраміді з каменів у Левенсі в Камбрії. Усі троє жили приблизно в той самий час, але невідомо, чи стала чума причиною їхньої смерті.
Дослідники зазначають, що братня могила нетипова для того періоду. На кістках 28 людей виявлено сліди смертельних травм, що дає змогу припустити, що це місце використовувалося для поховання тіл після насильницьких дій. Ймовірно, що діти заразилися чумою в момент смерті, і малоймовірно, що це захворювання спричинило її.
А от як померла жінка, виявлена в піраміді з каміння, сказати не можна.
У всіх трьох випадках у ДНК бактерій була відсутня генетична мутація для передачі через бліх. Найраніша ідентифікація цієї мутації датується приблизно 3800 років тому.
Виявлений штам бактерії Yersinia pestis відрізнявся від штаму, що спричинив Чорну смерть. Проте це найдавніші випадки зараження бактерією, виявлені на території Британії. Це дозволяє припустити, що чума легко поширювалася ще до того, як у ній розвинулися мутації, які сприяли нападам смертельної вірулентності з XIV століття.
Друга пандемія чуми стала доволі великою серією подій в історії людства, змінивши не лише економіку, політику та культуру, а можливо навіть наш геном. Хоча вже багато що відомо про історію хвороби, вчені все ще намагаються з'ясувати, як вона виникла і поширилася.
Раніше вчені заявили про те, що змогли простежити історію Чорної смерті. Вони виявили оригінальний штам чуми в останках XIV століття із центральної Азії.