UA / RU
Підтримати ZN.ua

Вчені звинуватили європейців у поширенні дизентерії в Азії та Африці

Зараження хворобою сталося під час військових операцій.

Міжнародна група вчених провела найбільше дослідження бактерії Shigelladysenteriae, яка є збудником дизентерії, і з'ясувала, що її батьківщиною є Європа. В Азію, Африку і Латинську Америку бактерія була занесена під час військових операцій європейців. Результати досліджень вчених були опубліковані в журналі NatureMicrobiology.

Вчені виявили раніше невідомі зв'язки між спалахами дизентерії, що відбулися в XVIII–XIX століттях. Дизентерія є причиною смерті тисяч людей у країнах, що розвиваються. Під час останнього масштабного спалаху захворювання в 1969-72 роках в Латинській Америці померли 20 тисяч чоловік.

Читайте також: ВІЛ-інфекція перетворилася на хронічне захворювання

У ході дослідження вчені вивчили 330 штамів Shigelladysenteriae, ізольованих в 1915-2011 роках. На думку генетиків, бактерії Shigelladysenteriae з'явилися в XVIII столітті в Європі і були завезені в Азію, Африку, а потім і в Латинську Америку під час міграції європейців і військових операцій.

Дизентерія поширилася в Америці, Африці та Азії у 1889-1903 роках. Бактерія знову з'явилася в Європі під час Першої і Другої світових війн, після чого покинула розвинені країни. Але в Азії, Африці і Латинській Америці епідемія дизентерії тривала до кінця ХХ століття.

Раніше вчені встановили, що перша пандемія чуми була на Землі ще в V-IV тисячолітті до нашої ери. В ході досліджень було виявлено, що сім чоловік були заражені чумною паличкою. Упорядкувавши геном чумних паличок, вчені прийшли до висновку, що шість найдавніших з них не були схожі на середньовічну бубонну чуму, звану "чорною смертю": у даних бактерій були відсутні гени pla і ymt, що грають ключову роль у поширенні чуми.