UA / RU
Підтримати ZN.ua

Вчені знизили прогнозоване зростання рівня Світового океану через танення Антарктики

До 2100 року рівень океану може піднятися на 14-15 сантиметрів.

Вчені з Королівського коледжу Лондона заявили про те, що руйнування льодового щита Антарктики може призвести не до такого катастрофічного зростання рівня Світового океану, як вважалося раніше. На думку дослідників, замість одного метра, як передбачалося раніше, до 2100 року можливе зростання на 14-15 сантиметрів, повідомляє N+1. В іншому дослідженні, проведеному вченими з Університету королеви Вікторії у Веллінгтоні, вказується на те, що поточні кліматичні моделі не повністю враховують танення льодів Гренландії і Арктики, яке призведе до ще більшої дестабілізації клімату.

Вчені з Університетського коледжу Лондона порівняли дані про рівень Світового океану три мільйони років тому, 125 тисяч років тому і в останні 25 років. Крім того, дослідники оцінили ймовірність руйнування нестабільних морських ділянок антарктичних льодовиків, яку раніше пов'язували з метровим зростанням рівня Світового океану. Гіпотеза про таке руйнування отримала скорочену назву MICI (marine ice cliff instability).

Виявилося, що MICI не обов'язково пояснює динаміку рівня Світового океану в минулому, - а без цього ймовірність того, що рівень зросте більш ніж на 39 сантиметрів до 2100 року, складає лише близько 5%. Модель дослідників показує, що, навіть якщо льодовики будуть стрімко руйнуватися, зростання рівня Світового океану не перевищить півметра, а найбільш ймовірний ріст складе 14-15 сантиметрів.

Дослідники з Університету королеви Вікторії з'ясували, що існуючі моделі не в повній мірі враховують наслідки руйнування криги Арктики і Гренландії, які призведуть до уповільнення течій Атлантичного океану і ще більшого танення антарктичних льодів через "замикання" теплої води в Південному океані (кліматологи називають такі процеси, що підсилюють самі себе, процесами з позитивним зворотним зв'язком). Крім того, на думку авторів статті, танення льодів при сценарії потепління на 3-4 градуси порівняно з серединою XIX століття призведе до менш прогнозованого клімату та збільшення масштабів екстремальних погодних явищ.

Раніше повідомлялося про те, що вчені передбачили малий льодовиковий період до 2030-2040-х роках. На думку вчених, процеси, які відбуваються у двох шарах Сонця (одному – в конвенційної зоні і другому – ближче до поверхні), за період 26-го циклу досягнуть максимуму приблизно одночасно, але на протилежних сторонах зірки. Тому вони нейтралізують один одного, що приведе до різкого падіння сонячної активності в цілому.