Вчені з Корнельського університету в Нью-Йорку заявили про те, що їм вдалося виявити в мозку людини область, яка відповідає за розрізнення смаків їжі. Як повідомляє "Популярная механика", дослідники змогли визначити, як мозок дізнається відмінність між основними смаками: кислим, солодким, гірким і солоним.
У ході дослідження вчені використали МРТ-знімки 20 добровольців, а також статистичні дані, і створили модель, яка допомогла їм відокремити реакцію на один смак від інших. Проблема частково полягає в тому, що коли людина щось їсть, безліч нейронів знаходяться в активному стані, що створює "шум", що заважає отримати точні дані. Разом з тим, дослідники змогли відокремити значний відсоток цього шуму від потрібних сигналів.
Дослідники змогли виділити "солодку пляму" - ділянку мозку, яка активувався, коли людина їла солодку їжу. Однак його розташування відрізнялося у різних людей: траплялося так, що одна і та ж ділянка мозку у двох випробовуваних відповідала за різне смакове сприйняття.
Разом з тим, дослідникам вдалося довести, що, незважаючи на те, що сприйняття смаку залежить від рецепторів язику, мозок відіграє в цьому процесі основну роль.
Раніше група вчених з Великої Британії та Китаю вперше змогла показати нейронну основу зв'язку між депресією і безсонням,виявивши ділянки мозку, які пов'язані з поганим сном, і з депресією. Серед цих ділянок області, пов'язані з прийняттям рішень, роботою пам'яті і свідомості.