UA / RU
Підтримати ZN.ua

Вчені знайшли відмінність у мозку людини та інших ссавців

Мозок людини ефективніше витрачає енергію.

Вчені з Массачусетського технологічного інституту виявили незвичайну відмінність у мозку людини та інших ссавців. Як повідомляє Naked science, нейрони мозку людини відрізняються надзвичайно низькою щільністю іонних каналів, що дозволяє ефективніше витрачати енергію.

Електричні сигнали поширюються нейронами зовсім не так, як по проводах. Тут їх створює хвиля збудження - короткочасний електричний потенціал, що переміщається вздовж клітинної мембрани від аксона і до дендритів, що гілкуються, які закінчуються контактами з наступними нейронами в мережі. У свою чергу, потенціал виникає завдяки інтенсивній роботі спеціальних білкових насосів, що активно перекачують заряди (іони натрію та калію) через мембрану.

Читайте також: The Washington Post розповідає, як підтримувати здоров’я мозку

Декілька років тому вчені з'ясували, що дендрити нейронів кори головного мозку людини містять набагато менше іонних каналів, ніж мозок щурів. Тепер дослідники провели аналогічну роботу на десятках інших ссавців, включаючи макак, мишей, щурів, кроликів та морських свинок.

З'ясувалося, що густина розташування іонних каналів на дендритах зростає зі збільшенням розміру самих нервових клітин. Так, нейрони землерийки дрібніші, ніж у макаки, а білки на них розміщуються не так щільно. Тобто один і той де обсяг сірої речовини головного мозку несе приблизно однакову кількість нейронних каналів. А ось мозок людини відрізняється низькою щільністю розташування таких білків.

Чому це відбувається, неясно. Ймовірно, зниження кількості іонних каналів знижує енергоспоживання мозку, дозволяючи спрямувати енергію, що вивільнилася, на роботу інших витратних нейронних механізмів. Наприклад, підтримки більш складної мережі синаптичних зв'язків чи прискорене поширення потенціалу дії.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій та культури.

Раніше вчені з'ясували, що у собак може спостерігатися стан, схожий на синдром порушення уваги з гіперактивністю у людей. До такої поведінки більш схильні були домашні улюбленці, яких надовго залишали вдома одних.