UA / RU
Підтримати ZN.ua

Вчені знайшли сліди органічних сполук у кратері на Марсі

Це ще не прямий доказ існування життя на Червоній планеті.

Вчені вивчили породи, знайдені в марсіанському кратері Єзеро, в якому 2020 року здійснив посадку марсохід Perseverance. Ці камені несуть у собі сліди контакту з рідкою водою. Крім того, в них є органічні компоненти, повідомляє Phys.org.

Варто зазначити, що сама по собі ця обставина не є однозначним доказом життя на Марсі. Органіка могла виникнути внаслідок небіологічних процесів. Визначити, який процес є основою її появи, допоможе вивчення зразків на Землі.

Читайте також: Астрономи виявили свідчення існування розплавленої магми на Марсі

«Я сподіваюся, що одного разу ці зразки можна буде повернути на Землю, щоб ми могли вивчити докази наявності води та можливих органічних речовин і з'ясувати, чи були умови, що підходили для життя в ранній історії Марса», - заявив один із авторів дослідження Марк Сефтон.

Perseverance вже знаходив свідчення існування органічних сполук у дельті Єзеро. Дельти - це віялоподібні геологічні утворення, що з'явилися на перетині річки та озера на краю кратера. Ці регіони особливо цікавлять вчених, оскільки в них мешкають мікроорганізми.

Але дно кратера зробило дослідникам набагато більші сюрпризи. Вони очікували виявити тут осадові породи, пов'язані з присутністю води. Але натомість вони знайшли вулканічні породи з мінералами в них, які зафіксували не лише магматичні процеси, а й значний контакт з водою.

Ці мінерали, такі як карбонати та солі, вимагають, щоб вода циркулювала в магматичних породах, вирізуючи ніші та відкладаючи розчинені мінерали в різних областях, таких як порожнечі та тріщини. У деяких місцях дані показують наявність органіки в цих нішах, що потенційно можуть бути населеними.

Раніше вчені з Університету штату Пенсільванія виявили ознаки того, що 3,5 мільярда років тому на Марсі був великий океан, який покривав сотні тисяч квадратних кілометрів. На його існування вказала топографія берегової лінії, виявлена на численних знімках Червоної планети.