UA / RU
Підтримати ZN.ua

Вчені знайшли найдавніше місце поховання у світі, і його створили не люди

Своїх померлих ховали представники вида Homo naledi.

Палеонтологи з Південної Африки заявили про виявлення найдавнішого місця поховання у світі. У ньому зберігаються останки далеких родичів сучасних людей, які відрізняються маленьким мозком. Вважалося, що вони не були спроможними до складної поведінки, повідомляє Science Alert.

Homo naledi – це гомінід, що лазив по деревах. Тепер вчені знайшли останки кількох представників цього виду, поховані на глибині близько 30 метрів у системі печер у «Колисці людства», яка є об'єктом Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

Читайте також: Неандертальці, мабуть, не були окремим видом – вчені

Вчені відзначають, що це найдавніше поховання, створене гомінідами. Воно на 100 тисяч років старше за перше відоме місце поховання Homo sapiens.

І це відкриття кидає виклик існуючим уявленням про еволюцію людини. Вважається, що розвиток більшого мозку дозволив виконувати складні, що мають сенс дії, такі як поховання мертвих.

Найстаріші поховання, виявлені раніше на Близькому Сході та в Африці, містили останки Homo sapiens, і їм було близько 100 000 років. Вік же тих, що були виявлені Лі Бергер і його колегами в Південній Африці, становить мінімум 200 тисяч років.

І належать вони Homo naledi – примітивному виду, який знаходився між мавпами та сучасними людьми. Мозок представників цього виду досягав розміру апельсина, а зростання – 1,5 метри.

Новий вид людей був названий на честь системи печер «Зірка, що сходить» у 2013 році. 2018-го тут розпочали розкопки, в результаті яких і були виявлені овальні ями, які були навмисно вириті, а потім засипані землею, щоб закрити тіла. У них було поховано тіла щонайменше п'ять особин.

"Ці відкриття показують, що практика поховання не обмежувалася H. sapiens або іншими гомінінами з великими розмірами мозку", - кажуть дослідники.

Вони також додали, що місце поховання — не єдина ознака того, що Homo naledi був здатний до складної емоційної та когнітивної поведінки. Вчені знайшли гравюри, які утворюють геометричні фігури, у тому числі «грубу фігуру-хештег». Вони були нанесені на «навмисно згладжену» поверхню печерного стовпа неподалік.

"Це означає, що люди не тільки не унікальні у розвитку символічних практик, але, можливо, навіть не винайшли їх", - заявив Бергер.

Варто зазначити, що подібні заяви, ймовірно, викличуть дискусію у науковій спільноті.

Раніше вчені заявили про те, що рівень інтелекту у неандертальців був настільки ж високим, як і у Homo Sapiens. На це вказує на те, що вони не тільки розводили вогонь, але й використовували його для приготування їжі.