UA / RU
Підтримати ZN.ua

Вчені встановили причину високої швидкості набуття бактеріями стійкості до антибіотиків

Мікроби обмінюються окремими ДНК завдяки високим показникам міграції між спільнотами.

Вчені знайшли пояснення тому, чому навіть серед далеких одна від одної бактерій легко і швидко передаються важливі властивості, наприклад, гени стійкості до антибіотиків.

Здатність бактерій обмінюватися ДНК відома вже давно, вона відіграє ключову роль у пристосованості до нових умов зовнішнього середовища. Але горизонтальний обмін генами зустрічається вкрай рідко, ДНК ділить одна клітина з кількох мільйонів. Крім того, будь-який резистентний штам бактерій теоретично повинен швидко розмножуватися і витісняти інші, а не ділитися з ними цінними генами.

Читайте також: Вчені з'ясували причини невидимості риб у відкритому океані

Разом з тим, горизонтальний обмін клітинами триває і досить успішно. На думку вчених з Оксфорда, рішенням цієї загадки є міграція. Як заявив один з дослідників Рене Ніхус, "у попередніх дослідженнях ігнорувався факт того, що бактеріальні спільноти існують не в ізоляції одна від одної. Побудована нами модель показала: найбільш високі показники міграції між спільнотами дозволяють окремим мікробам зустрічатися і обмінюватися фрагментами ДНК".

Міграційні процеси в бактеріальних спільнотах проходять в будь-яких умовах середовища - від грунтів до організму людини. Крім резистентності до антибіотиків, за допомогою горизонтального переносу генів передаються й інші корисні властивості: наприклад, здатність поглинати певні живильні речовини або імунітет до деяких отрут.

Раніше повідомлялося про те, що бактерії навчилися протистояти антибіотикам "останньої надії". Це означає, що незабаром можлива поява бактерій, стійких до всіх відомих типів ліків, і такі гени стійкості вже помічені у бактерій, які вражають людей.