5 серпня на урочистій церемонії у Лондоні буде представлено перший у світі гамбургер з начинкою з синтетичного м'яса, яке було вирощено у лабораторії за допомогою стовбурових клітин.
На виробництво шматка штучного м'яса вагою 143 грами було витрачено 250 тисяч фунтів стерлінгів (385 тисяч доларів США). За даними британських ЗМІ, унікальний гамбургер буде приготовлено у присутності значної аудиторії журналістів, а потім благополучно з'їдено.
Кому дістанеться кулінарна новинка, поки невідомо. Однак передбачається, що першим, хто спробує бутерброд, стане анонімний бізнесмен, який фінансував дослідження зі створення "м'яса у пробірці".
Штучне м'ясо було створено нідерландськими вченими з Університету Маастріхта. Як повідомив професор Марк Пост, його "виростили" зі стовбурових клітин корови, вбитої на бойні.
Кожна зі смужок "м'яса" була розміром із зернятко рису. Отримані смужки з'єднали з культивованими у такий самий спосіб жировими клітинами і порубали. У підсумку була отримана котлета білого кольору. Щоб надати гамбургеру звичний вид м'яса, його пофарбували харчовим барвником. Надалі фахівці планують створювати білок міоглобін, який надає волокнам червоний колір.
На думку Поста, ця технологія отримання синтетичного м'яса буде корисна в майбутньому, коли попит на м'ясні продукти буде перевищувати пропозицію.
За прогнозами вчених, вже через п'ять-десять років синтетичне м'ясо стане звичайним продуктом, яке увійде у раціон багатьох людей. Очікується, що в майбутньому технологія його виробництва стане дешевшою. За теоріє., зі стовбурових клітин, взятих від однієї корови, можна отримати у мільйон разів більше м'яса, ніж в одній туші яловичини. !zn
Читайте також:
Японці навчилися робити м'ясо з людських відходів
ООН запропонувала нагодувати голодуючих комахами
Японські біологи вперше виростили печінку зі стовбурових клітин