UA / RU
Підтримати ZN.ua

Вчені виявили свідчення існування планети за межами Чумацького Шляху

Планета знаходиться на відстані 28 мільйонів світлових років від Землі.

Астрономи виявили свідчення існування планети, яка знаходиться за межами нашої галактики. Як повідомляє ВВС, планета перебуває в галактиці Messier 51, яка знаходиться на відстані 28 мільйонів світлових років від Землі.

На даний момент вчені змогли виявити 5000 екзопланет, але всі вони знаходяться в межах Чумацького Шляху. Тепер за допомогою обсерваторії «Чандра» було знайдено свідчення існування планети в іншій галактиці.

Езкопланету знайшли за допомогою транзитного методу – коли планета проходить між зіркою та спостерігачем, вона блокує частину світла та викликає характерні зміни яскравості світила, які можуть зафіксувати телескопи. За допомогою транзитного методу виявили тисячі екзопланет.

Вчені з Гарвард-Смітсонівського центру астрофізики спостерігали за змінами яскравості рентгенівських променів, що походять від об'єкта, відомого як рентгенівська бінарність. Як правило, такі об'єкти містять нейтронну зірку або чорну діру, які витягують речовину з компаньйона. Матеріал біля чорної діри або нейтронної зірки перегрівається та яскраво світиться у рентгенівському світлі.

Читайте також: Екзопланета втратила частину своєї атмосфери після руйнівного зіткнення

Оскільки регіон, який продукує яскраві рентгенівські спалахи невеликий, планета, що проходить повз нього, може заблокувати більшу частину світла. Таким чином транзит легше помітити. Вчені використали цей метод для виявлення планети у бінарній системі M51-ULS-1.

Ця система складається з нейтронної зірки або чорної діри, навколо якої обертається зірка, маса якої приблизно в 20 разів більша за сонячну. Нейтронна зірка – це ядро того, що колись було потужною зіркою.

Транзит тривав приблизно три години, за які рентгенівське випромінювання впало до нуля. Ґрунтуючись на цих даних, астрономи дійшли висновку, що планета розмірами схожа на Сатурн. Вона обертається навколо чорної діри або нейтронної зірки на відстані, яка вдвічі перевищує відстань від Сонця до Сатурна.

За словами дослідників, методи виявлення планет, які працюють у Чумацькому Шляху, втрачають ефективність, коли справа стосується інших галактик. Це частково пов'язано з тим, що велика відстань знижує кількість світла, що досягає телескопів. Крім того, для спостерігачів із Землі дуже багато об'єктів розташовуються в порівняно невеликій ділянці космосу, через що виділити окремі зірки дуже важко.

Дослідники зізнаються, що потрібні додаткові спостереження, щоб підтвердити відкриття планети. Водночас планета обертається на такій великій відстані від системи, що наступного разу пройде між нею та спостерігачами на Землі через 70 років.

Одне з можливих пояснень падіння яскравості полягає в тому, що між телескопом та системою пройшла хмара газу чи пилу. Разом з тим, це малоймовірно, оскільки характеристики падіння яскравості не відповідають газопиловій хмарі.

За словами вчених, нове покоління оптичних та інфрачервоних телескопів не зможе вирішити проблеми з «перенаселенням» та затемненнями, тому єдиний можливий варіант виявлення планет в інших галактиках – це спостереження у рентгенівському діапазоні.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій та культури.

Раніше міжнародна група вчених під керівництвом дослідників з Університету Гаваїв у Маноа виявила одну з наймолодших планет, відомих на даний момент. Дослідникам також вдалося зробити її знімок.