Коли самки комарів шукають людину, яка стане їхньою «здобиччю», вони фіксують унікальний коктейль запахів, який виділяє наше тіло. Ці запахи стимулюють рецептори, які розташовуються в «антенах» комарів. Вчені вирішили видалити ці рецептори, щоб зробити люди невразливими для цих комах, але спроба не увінчалася успіхом, повідомляє Sciencedaily.
Навіть після видалення цілої групи нюхових рецепторів, комарі виявилися здатними відчути людину. Виявилося, що комарі розвинули цілу мережу запобіжників, які гарантують, що вони зможуть відчути запах людини у будь-якому випадку.
Більшість тварин нюховий нейрон відповідає лише виявлення одного типу запаху. «Якщо ви людина і втрачаєте один нюховий рецептор, всі нейрони, які експресують цей рецептор, втрачають здатність відчувати цей запах. Щоб «зламати» комарів, потрібно докласти більше зусиль, тому що порятунок від одного рецептора не дає жодного ефекту», — заявила провідний автор дослідження Леслі Фоссхалл із Медичного інституту Говарда Х'юза.
Вчені зробили відкриття несподівано для себе, коли вивчали, як запах людини кодується в мозку комара. Вони з'ясували, що нейрони, які стимулюються запахом людини 1-октен-3-олу, також стимулюються амінами, ще однією хімічною речовиною, яку використовують для пошуку людей. Це незвичайно, оскільки згідно з уявленнями про нюх тварин, нейрони кодують запах з вузькою специфічністю, припускаючи, що 1-октен-3-олові нейрони не повинні виявляти аміни.
На думку дослідників, подібний механізм може спостерігатися і в інших комах. Зокрема інша група вчених виявила схожі процеси у плодових мушок.
Раніше вчені з Університету Вашингтона заявили про те, що на те, вкусить людину комар чи ні, впливає колір одягу. Експерименти дослідників показали, що деякі кольори одягу приваблюють цих комах, а деякі – навпаки, відлякують.