Вчені з університету Стоуні-Брук у США заявили про те, нейробіологічні зміни, пов'язані зі старінням, виникають раніше, ніж передбачалося: у людей, які наближаються до 50-річного віку. Разом з тим, запобігти цьому можна змінивши раціон на користь дієти з низьким вмістом вуглеводів, повідомляє MedicalXpress.
Для того, щоб зрозуміти, як раціон впливає на старіння мозку, вчені зосередили увагу на періоді до появи перших симптомів. За їхніми словами, дієта впливає на стабільність нейронних зв'язків. У ході дослідження вчені вивчили мозок тисячі добровольців у віці 18-88 років за допомогою магнітно-резонансної томографії. Виявилося, що з віком функціональний зв'язок між регіонами мозку порушується, що пов'язано зі зниженням когнітивних функцій і збільшенням резистентності до інсуліну.
У подальшому вчені просканували мозок ще 42 дорослих, вік яких наближався до 50 років. Це дозволило їм визначити вплив глюкози та кетонів на мозок.
Вчені оцінили стабільність роботи мозку при двох дієтах: звичайній і низьковуглеводній, яка включає м'ясо або рибу з салатом, але з виключенням цукру, зерна, рису і крохмалистих овочів. У стандартній дієті основним "паливом" є глюкоза, тоді як у дієті з низьким вмістом вуглеводів її замінюють кетони.
Виявилося, що ознаки старіння мозку спостерігаються вже до 47 років, при цьому, найшвидше погіршення стану характерне для віку близько 60 років. Але кетонна дієта дозволила поліпшити активність мозку і посилила функціональні зв'язки навіть у молодих людей.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій та культури.
Раніше вчені з Університету Західної Австралії заявили про те, що вживання чашки чаю або жмені ягід кожен день допомагає знизити ризик розвитку серцево-судинних захворювань.